PARTNER PORTALU
  • BGK

W Gdańsku od kwietnia niższe opłaty za wywóz śmieci segregowanych

  • PAP    27 lutego 2014 - 17:46
W Gdańsku od kwietnia niższe opłaty za wywóz śmieci segregowanych

Rada Miasta Gdańska uchwaliła w czwartek niższą o około 20 proc. opłatę za wywóz śmieci segregowanych. Nowa taryfa zacznie obowiązywać 1 kwietnia. Obniżka była możliwa dzięki niższym niż szacowano kosztom odbioru odpadów.
W Gdańsku od czerwca zeszłego roku opłaty za wywóz śmieci uzależnione są od powierzchni mieszkania; stawka podstawowa za odbiór odpadów w lokalu mieszkalnym do 110 m kw. wynosi w tej chwili 0,56 zł od metra kw. za śmieci segregowane oraz 0,72 zł za odpady nieselekcjonowane. Za każdy kolejny metr kwadratowy mieszkańcy płacą odpowiednio 5 i 7 groszy.

Przyjęta na czwartkowej sesji przez gdańskich radnych uchwała obniżyła stawkę za śmieci segregowane do 0,44 zł. Oznacza to, że od 1 kwietnia właściciel 40-metrowego mieszkania, który zadeklarował segregację śmieci, zamiast dotychczasowych 22,4 zł zapłaci miesięcznie 17,60 zł.

Uchwałę obniżającą opłaty za śmieci segregowane wniosły pod obrady Rady Miasta władze Gdańska. Jak wyjaśniał wiceprezydent miasta Maciej Lisicki, obniżka była możliwa dzięki niższym niż szacowano w momencie startu nowego systemu w czerwcu ub.r. kosztom odbioru, transportu i zagospodarowania odpadów.

Nie zmieniono natomiast wysokości opłat za odbiór śmieci nieselekcjonowanych. Rosnąca różnica w wysokości obu stawek ma być zachętą do segregowania odpadów dla tych mieszkańców, którzy do tej pory tego nie robili.

Opłaty za śmieci pobierane są "z dołu". Wprowadzenie nowej stawki od 1 kwietnia oznaczać więc będzie, że mieszkańcy segregujący odpady pierwszy niższy rachunek zapłacą w maju.

Wprowadzenie zmian będzie wymagało jednak od gdańszczan złożenia nowych deklaracji. Aby przyspieszyć i ułatwić procedurę, gdański Zarząd Dróg i Zieleni roześle mieszkańcom formularze, które trzeba będzie podpisać i odesłać do nadawcy.

Według informacji przekazanych przez rzeczniczkę prasową Zarządu Dróg i Zieleni Katarzynę Kaczmarek, 90 proc. gdańszczan, którzy w ub.r. złożyli deklaracje, zapowiadało w nich, że będzie segregować śmieci i około 95 proc. rzeczywiście tak robi.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.