PARTNER PORTALU
 • BGK

W Gdańsku powstaje zakład gospodarowania odpadami za 644 mln zł

 • AKC    25 kwietnia 2018 - 13:45
W Gdańsku powstaje zakład gospodarowania odpadami za 644 mln zł
Zakład przerobi 160 tys. ton odpadów rocznie (fot. Pixabay)

W ciągu sześciu lat w Gdańsku, w ramach PPP, powstanie zakład termicznego przekształcania odpadów komunalnych, którego moc przerobowa wyniesie 160 tysięcy ton rocznie. System zagospodarowania odpadów obejmie ponad milion mieszkańców Gdańska i okolicznych gmin. Inwestycję, która zakończy się w roku 2021, wsparł Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej dotacją ponad 353 milionów złotych z unijnego Funduszu Spójności. 
 • Blisko 664 mln zł będzie kosztowała spalarnia odpadów komunalnych, która powstanie w gdańskich Szadółkach.
 • Wybuduje ją konsorcjum firm: ASTALDI (Lider), TM.E Termomeccanica Ecologia, TIRU.
 • Ma działać w latach 2021-46.

Prace związane z rozwojem gdańskiej gospodarki odpadami komunalnymi przewidziano na lata 2016-2021. Koszt całkowity przedsięwzięcia opiewa na sumę prawie 644 milionów złotych. Przyznane dofinansowanie (353 mln zł) będzie pochodziło z budżetu działania 2.2 Gospodarka odpadami komunalnymi Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020 w ramach II osi priorytetowej Ochrona środowiska, w tym adaptacja do zmian klimatu, którą NFOŚiGW wdraża w porozumieniu i zgodnie z wytycznymi Ministerstwa Środowiska.

Czytaj też: Spalarnie nadal dostają unijne wsparcie. Czy będziemy spalać śmieci z Europy?

- Podpisanie umowy o dofinansowanie jest zwieńczeniem procesu ubiegania się o unijne wsparcie dla projektu. Dotarliśmy więc do szczęśliwego finału, który - co należy podkreślić - jest wynikiem szeregu działań wielu osób i instytucji. Mogę również potwierdzić, że jesteśmy przygotowani do kolejnych etapów realizacji inwestycji - podkreślił Paweł Adamowicz, prezydent miasta Gdańska.

Gdański projekt będzie realizowany w formule PPP (partnerstwo publiczno-prywatne). Beneficjent w najbliższym czasie planuje podpisać umowę z wykonawcą, którym będzie konsorcjum firm: ASTALDI (Lider), TM.E Termomeccanica Ecologia, TIRU.

-  Kolejnym krokiem w projekcie będzie podpisanie umowy z wykonawcą, konsorcjum Astaldi, Termomeccanica Ecologia, Tiru, które przewidziane jest w pierwszej połowie maja br. - powiedział Michał Dzioba, prezes Zakładu Utylizacyjnego w Gdańsku.

Przedsięwzięcie obejmuje budowę nowego zakładu termicznego przekształcania odpadów o przepustowości nominalnej 160 tys. Mg/rok (ton rocznie) przy wartości opałowej 11 MJ/kg. Zakład będzie przystosowany do termicznego przekształcania komunalnych i tzw. resztkowych odpadów komunalnych (frakcji energetycznej wydzielonej z odpadów komunalnych oraz odpadów pochodzących z przetworzenia odpadów komunalnych). 

Czytaj też: Gdańska spalarnia z kolejnym problemem. Firma skarży decyzje KIO

Spalarnia odpadów (tzw. frakcji energetycznej) wedle założeń ma być zbudowana do końca 2021 r. Do 2019 r. potrwa etap projektowania, budowa i rozruch instalacji zakończy się do 2021 r., natomiast etap obsługi przewidziano na lata 2021-2046. 

 Trafiać do niej będą odpady pozostałe po procesie segregacji tzw. frakcja resztkowa pozbawiona surowców wtórnych. Wyprodukowane w spalarni ciepło trafi do miejskiej sieci ciepłowniczej, a energia elektryczna do sieci energetycznej.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (9)

 • Energetyk, 2018-04-26 10:53:03

  Tzw. ekolodzy i użyteczni idioci podnoszą wrzask jak mówi się o produkcji z odpadów energii i ciepła i chcą utopić nas w śmieciach.Dzisiejsze spalarnie spełniają wszystkie normy emisji i umożliwiają odzysk energii. Tym bardziej są teraz potrzebne bo Chiny już nie będą przyjmować żadnych naszych odpa...dów  rozwiń
 • Księgowy, 2018-04-26 06:27:42

  A jaka będzie cena na bramie? 372zł/t jak w Rzeszowie czy może więcej?
 • Krzysztof, 2018-04-26 00:29:13

  Żeby dostać dotację Gdańsk musiał spełnić dodatkowe warunki KE mazovia.pl/downloadStat/gfx/mazovia/pl/defaultaktualnosci/554/3900/1/en_-_exac_fulfilment_waste_poland_.docx.tif_003.pdf To oznacza, że jest pierwszym dużym miastem w Polsce, które odeszło od systemu suche-mokre i wdrożyło 5-pojemnikowy ...system zbiórki, w tym selektywnej zbiórki bioodpadów. Gratulacje!  rozwiń