PARTNER PORTALU
 • BGK

W Gdańsku powstał nowatorski model pomocy dłużnikom czynszowym

 • PAP/JS    26 kwietnia 2018 - 16:55
W Gdańsku powstał nowatorski model pomocy dłużnikom czynszowym
Opracowanie przewiduje, że na początku wsparciem objętych zostanie stu lokatorów w Gdańsku, mających zadłużenie czynszowe od trzech do dwudziestu tysięcy złotych (fot. pixabay.com)

W Gdańsku opracowano nowatorski model pomocy osobom z zadłużeniem czynszowym, wykorzystujący obligacje społeczne. Model powstał w Miejskim Ośrodku Pomocy Rodzinie w Gdańsku w ramach projektu „Zadłużeni w obligacjach”.
 • Anna Dukowska, koordynatorka projektu, przyznała, że podczas prawie rocznych prac nad wypracowaniem modelu gdański MOPR "przyglądał się" różnym rozwiązaniom, brytyjskim, niemieckim i duńskim.
 • "Tak naprawdę w naszym systemie prawnym czegoś takiego jeszcze nie było, więc jest to ogromne wyzwanie" -- tłumaczyła.
 • Zwróciła uwagę, że "model otwiera nowy sposób myślenia o świadczeniu usług społecznych, z podejściem ukierunkowanym na konkretną osobę".

Podczas konferencji prezentującej model pomocy osobom z zadłużeniem czynszowym koordynatorka projektu "Zadłużeni w obligacjach", Anna Dukowska zauważyła, że Gdańsk może być jedynym miastem w Europie, które wybrało zadłużenie czynszowe do zastosowania mechanizmu obligacji społecznych.

Projekt "Zadłużeni w obligacjach" Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie (MOPR) w Gdańsku jest jednym z pięciu w kraju, które otrzymały dofinansowanie w konkursie Ministerstwa Rozwoju na makro - innowacje dotyczące stworzenia modelu polskiej obligacji społecznej. Gdański projekt jest jedynym, który dotyczy zadłużenia czynszowego. Jeśli model się sprawdzi, to będzie wdrażany w całym kraju.

Dukowska poinformowała, że do 30 maja opracowanie zostanie złożone do Ministerstwa Rozwoju, które oceni gdańskie rozwiązanie. Wyraziła nadzieję, że model zostanie "dopuszczony do drugiej fazy konkursu, tj. do etapu testowania i wdrażania w życie". Etap wdrożeniowy modelu ma potrwać trzy lata.

Opracowanie przewiduje, że na początku wsparciem objętych zostanie stu lokatorów w Gdańsku, mających zadłużenie czynszowe od trzech do dwudziestu tysięcy złotych, które powstało w okresie od sześciu miesięcy do nawet półtora roku.

Zastępca prezydenta Gdańska ds. polityki społecznej, Piotr Kowalczuk zaznaczył, że jest to zupełnie nowy model finansowania usług społecznych. "Docelowo ma być wdrażany w innowacyjnej formule partnerstwa łączącego biznes, organizacje społeczne i podmioty publiczne" - wyjaśnił. Wyraził nadzieję, że nowatorska metoda przyczyni się do "rozwiązania trudnych życiowych problemów".

Jednym z warunków powodzenia metody jest deklaracja dłużnika, że chce wyjść z kryzysu. Wśród takich osób mogą być np. emeryci, renciści, mieszkańcy o niskich dochodach.

Stworzony model zakłada uczestnictwo i partnerstwo w działaniu: właściciela długu, tj. Gdańskiego Zarządu Nieruchomości Komunalnych; inwestora gotowego wyłożyć środki finansowe na rozwiązanie problemu społecznego, mając przy tym zagwarantowany określony zysk, jeśli będzie sukces oraz partnera - operatora, np. organizacji pozarządowej, która będzie pracowała z dłużnikiem na rzecz poprawy jego sytuacji. Model przewiduje jeszcze udział tzw. pośrednika projektu, który będzie zarządzał finansami w fazie wdrożeniowej.

Dukowska poinformowała, że udało się pozyskać partnerów do realizacji modelu. "Po raz pierwszy w historii zapraszamy biznes do sfinansowania usługi społecznej" - podkreśliła. Wyjaśniła, że firmy, które zaangażują się w realizację projektu, zainwestują pieniądze (…) i jeżeli uda się oddłużyć lokatorów, to odzyskają zainwestowane pieniądze i dodatkowy zysk". Zapewniła, że MOPR "ma inwestora" i planowane jest podpisanie listu intencyjnego ws. współpracy.

REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Modernizujmy armię rozsądnie. Wnioski po Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach ⬇️ @polskathetimes @EECKatowice polskatimes.pl/strefa-biznesu…
  @EECKatowice - (RT) @PZLSwidnik
 • W wiceministrem zdrowia Zbigniewem J. Królem @MinZdrowia na @EECKatowice rozmawialiśmy m.in. o zdrowiu publicznym. Po I wojnie światowej Polska była wschodnioeuropejskim liderem w tej dziedzinie #zdrowiepubliczne #EKG2018 #EEC2018 bit.ly/2kezwvf https://t.co/TL0Aq2HW8R
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.