PARTNER PORTALU
 • BGK

W Gliwicach rozpoczęli demontaż tramwajowych szyn. Na zawsze

 • Tomasz Elżbieciak    15 czerwca 2010 - 15:17
W Gliwicach rozpoczęli demontaż tramwajowych szyn. Na zawsze

W Gliwicach rozpoczęły się prace przy demontażu tamtejszej linii tramwajowej. To kolejny etap likwidacji transportu tramwajowego w tym mieście, po ubiegłorocznej decyzji o zastąpieniu go autobusami.
Prace obejmą kilka ulic w centrum miasta. W pierwszym etapie właściciel torów, czyli Tramwaje Śląskie, dokona ich demontażu. Następnie kosztem około miliona zł, na zaniedbanych obecnie ulicach, ma pojawić się nowa nawierzchnia. Inwestycja prawdopodobnie potrwa do końca sierpnia. Do tego czasu będzie też obowiązywać zmieniona organizacja ruchu na remontowanych odcinkach i zmiany w rozkładzie komunikacji miejskiej.

Jak zapewniają przedstawiciele gliwickiego magistratu, inwestycja ma znacznie poprawić komfort jazdy po mieście. Wcześniejszą modernizację remontowanych obecnie ulic miały uniemożliwiać właśnie tory tramwajowe. W przyszłości mają one być systematycznie usuwane na terenie całego miasta.

Gliwiccy samorządowcy zrezygnowali z utrzymywania tramwajów powołując się na wysokie koszty utrzymania linii oraz potrzebną modernizacji infrastruktury tramwają - również ich zdaniem bardzo drogą. W zamian na trasę, po której dotąd kursowały tramwaje do Rudy Śląskiej i Zabrza, od września ubiegłego roku na stałe wyjechały autobusy.

Decyzja o likwidacji komunikacji tramwajowej była też jednym z powodów złożenia przez grupę mieszkańców miasta wniosku o referendum w sprawie odwołania prezydenta Gliwic Zygmunta Frankiewicza i rady miejskiej. Pomimo, że większość głosujących opowiedziało się w nim za odwołaniem władz, z powodu zbyt niskiej frekwencji wyniki referendum nie były wiążące.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (6)

 • TKM, 2010-06-16 20:25:07

  Poki co szyny nie sa usuwane .Mysle ,ze to sie przedluzy o wiele dni powodem jest brak odpowiednich dokumentow prawno administracjyno budowlanych .Jak UM Gliwice uzyskal ISO skoro taki balagan i niekompetencja urzednikow.
 • U572, 2010-06-16 16:10:48

  Komentarze poprzedników, za wyjątkiem Obserwatora świadczą o prawdziwym zacofaniu intelektualnym, totalnej ignorancji, itd. Tramwaje w Gliwicach wrócą po wyborach samorządowych - a obecna ich likwidacja jest związana najprawdopodobniej z budową DTŚ i Focus Park. Jak tak dalej pójdzie to wyburzą całe... miasto i zniszczą wszystko, nie tylko tramwaje - po to aby prezydent mógł postawić sobie pomnik próżności. Na całym świecie remontuje się drogi, w których tkwią szyny tramwajowe - w Gliwicach prezydent stwierdził, że się nie da i trzeba wyrwać tory. zero komentarza. A wystarczy wymienic tzw. dywanik obok szyn i po problemie!  rozwiń
 • V, 2010-06-16 13:19:38

  Na tramwaje warto albo postawić na całego albo z nich zrezygnować. Utrzymywanie jednej linii jest najgorszym rozwiązaniem.