PARTNER PORTALU
 • BGK

W Gliwicach startuje Olimpijczyk

 • RAF    19 stycznia 2010 - 12:24
W Gliwicach startuje Olimpijczyk

W Gliwicach powstała kryta pływalnia o wymiarach olimpijskich. To - ponoć - jeden z najnowocześniejszych tego typu obiektów w Polsce.
Będzie bazą szkolnego, akademickiego oraz mistrzowskiego szkolenia sportowego, a także miejscem zawodów ogólnopolskich i międzynarodowych. Najbliższe zaplanowano na maj. Natomiast już od 22 stycznia z pływalni będą mogli skorzystać pierwsi gliwiczanie.

Co warto wiedzieć o "Olimpijczyku"? Basen ma wymiary 25 x 50 metrów i głębokość 2 metry. Nieckę basenową można dzielić na dwa krótkie 25-metrowe baseny za pomocą specjalnego pomostu. Obiekt jest wyposażony w elektroniczny system pomiaru czasu, odpowiednie nagłośnienie, kabinę komentatorską, tablice do prezentacji wyników i diodową do wyświetlania obrazów. Posiada trybunę dla 700 widzów i jest dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Zaplecze rekreacyjne tworzą: fitness, siłownia, sauny, sala konferencyjna, a także wielofunkcyjne boisko sportowe. Basen wyróżnia się nowoczesną architekturą, kompleksowym wyposażeniem oraz dobrym położeniem. Został zbudowany w pobliżu Lasu Łabędzkiego przy Kąpielisku Leśnym. To bardzo atrakcyjny zespół basenów zbudowanych w końcu lat trzydziestych XX wieku, a pieczołowicie wyremontowany przed kilkoma laty przez lokalny samorząd. Niezaprzeczalnym atutem tego ośrodka jest dogodny dojazd do miasta. Na węźle „Gliwice – Sośnica” krzyżują się dwie autostrady: A1 i A4, niedaleko stąd również do Międzynarodowego Portu Lotniczego w Pyrzowicach.

"Olimpijczyk" należy do miasta. Na jego budowę wydano ponad 33 miliony złotych ze środków budżetu miejskiego, a 3 miliony złotych dołożyło Ministerstwo Sportu i Turystyki z Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej. 

– 50-metrowych basenów jest w Polsce zdecydowanie za mało – zaledwie kilka. W dodatku większość z nich wymaga remontu. Dlatego taki basen jak nasz, na pewno się przyda i będzie wykorzystywany zarówno przez mieszkańców miasta, jak i sportowców z regionu i całej Polski. Od dłuższego czasu prowadziliśmy rozmowy z Polskim Związkiem Pływackim i stworzyliśymy już kalendarz imprez. W maju w Gliwicach zostaną rozegrane Letnie Otwarte Mistrzostwa Polski w kategorii Masters oraz Grand Prix Pucharu Polski. Zawody w ramach mistrzostw kraju zorganizujemy też w czerwcu. A to dopiero początek – mówi Zygmunt Frankiewicz, prezydent Gliwic.

"Olimpijczyk" jest trzecią  krytą pływalnią wybudowaną w ostatnich latach w Gliwicach za pieniądze z kasy miejskiej. Wkrótce rozpoczną się prace przy kolejnym takim obiekcie w dzielnicy Sośnica. Także w tym roku będzie kontynuowana realizacja dwóch zdecydowanie większych inwestycji sportowych. Rozpocznie się gruntowna przebudowa stadionu piłkarskiego, na którym gra drużyna Piasta Gliwice (zostanie on właściwie wybudowany od nowa, pomieści 10 tysięcy kibiców i będzie dostosowany do wymogów ekstraklasy). Planowana jest także budowa hali widowiskowo-sportowej Podium dla 15 tysięcy widzów, w której będą mogły być organizowane zawody sportowe w różnych dyscyplinach, duże widowiska muzyczne, targi i wystawy.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (3)

 • Robert, 2010-02-09 19:13:42

  widocznie trafiłeś na przerwę technologiczną (czytaj: przestawianie tego pomostu pośrodku basenu). Ja od 1 lutego jestem praktycznie codziennie i zawsze wychodzę zadowolony - jest po prostu ekstra!
 • art, 2010-01-27 19:22:13

  dzis 27.012010r godz. 18.55 podchodze do kasy gotowy do wejscia na basen Przez okno widac garstke osob A tu niemila niespodzianka ODMAWIAJA WEJSCIA !! dlaczego ? czyzby te ok. 20 osob bylo za duzo na tak duzym basenie ?? Porazka !!!
 • art, 2010-01-27 19:22:00

  dzis 27.012010r godz. 18.55 podchodze do kasy gotowy do wejscia na basen Przez okno widac garstke osob A tu niemila niespodzianka ODMAWIAJA WEJSCIA !! dlaczego ? czyzby te ok. 20 osob bylo za duzo na tak duzym basenie ?? Porazka !!!