W Głuszycy powstanie ekologiczna ciepłownia

Ekologiczna ciepłownia, zasilana paliwem gazowym powstanie w Głuszycy do końca września tego roku.
W Głuszycy powstanie ekologiczna ciepłownia
Gmina Głuszyca podpisała umowę z firmą DZT Service. Prace zakończą się jeszcze w tym roku.

Nowa ciepłownia powstanie w miejscu byłej kotłowni węglowej i będzie dostarczać ciepło do ok. 1800 mieszkań oraz szkoły podstawowej. Podpisana z DZT Service umowa obejmuje m.in. demontaż starych urządzeń kotłowni, wykonanie przyłącza gazowego i kotłowni gazowej oraz ewentualną modernizację sieci przesyłowych i węzłów cieplnych. Planowany termin ukończenia inwestycji to wrzesień 2012 r.

„Głuszyca będzie miejscem realizacji dużej i znaczącej inwestycji, która łączy w sobie nowoczesność z praktycznością. Budowa nowego obiektu z jednej strony jest wyjściem naprzeciw wymaganiom Unii Europejskiej związanym z ochroną środowiska, z drugiej oznacza zapewnienie mieszkańcom Głuszycy ciepła” – powiedział wiceburmistrz Głuszycy Krzysztof Kotowicz.

Dodał, że stara kotłownia spalała miał węglowy, emitując wiele zanieczyszczeń. Nie jest to jednak jedyna wada obecnej ciepłowni, która jest zlokalizowana ponad kilometr od osiedla, a to doprowadza do dużych strat związanych z przesyłem ciepła. Ponadto obiekt nie jest dostosowany do potrzeb odbiorców ciepła i do norm Unii Europejskiej, związanych z ograniczeniem emisji dwutlenku węgla. Regulacje UE zaczną obowiązywać w 2015 r.

Dlatego też gmina zdecydowała się już teraz wybudować ekologiczną ciepłownię zasilaną paliwem gazowym.

„Podczas procesu spalania paliwa gazowego do atmosfery emitowana jest o wiele mniejsza ilość szkodliwych związków i substancji, niż w przypadku spalania paliw stałych takich jak miał węglowy” – wyjaśniła prezes zarządu DZT Service Jolanta Suława.

Nowa ciepłownia zapewni mieszkańcom Głuszycy bezpieczeństwo energetyczne na kolejne lata. Wykonawca zapewnił, że dołoży wszelkich starań, aby ukończyć inwestycję przed wyznaczonym terminem.
Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (1)ZOBACZ WSZYSTKIE

Skąd takie kłamstwa i do tego bezkarne ? Spalanie gazu jest takim samym kryminałem jak spalanie węgla, i tak samo truje środowisko.

Horror gaz, 2012-05-11 00:17:13 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE