PARTNER PORTALU
  • BGK

W gminie Maków instalują kolektory słoneczne

  • PAP    23 grudnia 2011 - 13:41
W gminie Maków instalują kolektory słoneczne

Trwa instalowanie kolektorów słonecznych na dachach domów w gminie Maków. Gmina jako jedyna w województwie łódzkim otrzymała unijną dotację na montaż solarów w prywatnych domach.
Wartość całej inwestycji to ponad 6 mln zł. Jak powiedział wójt gminy Jerzy Stankiewicz, w sumie do założenia jest 435 kolektorów. Montowane są na dachach budynków, których właściciele podpisali wcześniej umowy z gminą.

Instalowane solary pozwolą wykorzystać energię słoneczną do ogrzewania wody w domach. Dzięki temu zredukowane będą koszty ogrzewania. Jak mówił, początkowo mieszkańcy z obawą słuchali informacji o urządzeniach. Najbardziej obawiali się, co się stanie w razie awarii.

„Zaczęli się przekonywać, gdy dowiedzieli się, że gmina udziela pięcioletniej gwarancji na ich funkcjonowanie. My się będziemy tym zajmować, konserwować” – mówił Stankiewicz.

Do tej pory kolektory zainstalowano na ponad 150 dachach. Całość ma być gotowa we wrześniu 2012 roku. Wartość całej inwestycji to 6 mln zł, z czego ponad 5 mln zł dopłaci UE. Sami zainteresowani będą musieli zapłacić od 2 do 2,5 tys. zł. „Ta ostatnia kwota mogła być mniejsza, ale wprowadziliśmy dodatkowe zabezpieczenia urządzenia przed różnymi warunkami pogodowymi, m.in. przed uderzeniem pioruna” – powiedział Stankiewicz.

Wójt przekonuje, że zainstalowanie kolektorów opłaca się. Woda może osiągnąć temperaturę 70 stopni C. „W pochmurne, chłodne dni temperatura nie spada poniżej 20 stopni C” – mówił. Zwrócił uwagę, że „sukces z zainstalowania kolektorów będzie odczuwalny, jak minie zima, bo dzięki tym urządzeniom już nie będzie trzeba podgrzewać wody w piecach”.

Stankiewicz liczy, że do kolektorów przekonają się również pozostali mieszkańcy gminy. „Chcemy z tego programu, który realizujemy, zrobić promocję, chcemy tę inwestycję promować” – dodał.

Gmina Maków leżąca w powiecie skierniewickim to tegoroczny laureat wojewódzkiej edycji konkursu „Przyjazna wieś”. Jego celem jest nagradzanie najlepszych projektów zrealizowanych na wsi przy wsparciu pieniędzy z Unii Europejskiej.
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
KOMENTARZE (1)

  • rozsądny makowianin, 2012-01-01 08:21:01

    Tak- to jedyna dobra inwestycja w Makowie inne inwestycje to roztwonienie pieniędzy unijnych, popaczcie państwo,najdroższy orlik w województwie a nawet w Polsce, dziwne że tą władzą nie zajeła się jeszcze CBA.Układ Wójta i Przewodniczącego ze śmierdzącym Fungisem zatruwającym okoliczne miejscowości ...tonami amoniaku i smrodu,a bedzie gorzej. Wójt wyda napewno nową decyzje na rozbudowe śmierdzącej fabryki . Gdzie tu przyjazna wieś napewno nie dla środowiska,jakie były kryteriatej decyzji przyznania tak prestiżowego tytułu, w moim myśleniu to najgorsza wieś w województwie.  rozwińNAJPOPULARNIEJSZE W PORTALU
NAJNOWSZE WIADOMOŚCIWyszukiwarki

Polecane oferty: