PARTNER PORTALU
  • BGK

W gminie Złotoryja lampy zasilane przez turbiny wiatrowe zastąpią rtęciówki

  • bad    19 sierpnia 2015 - 19:01
W gminie Złotoryja lampy zasilane przez turbiny wiatrowe zastąpią rtęciówki

Do powietrza przedostaje się mniej gazu cieplarnianego CO2 w ilości 2,5 tony na rok. Fot. mat. prasowe

W miejscowościach Nowa Ziemia, Leszczyna, Wilków, Kopacz, Wysocko, Brennik i Ernestynów zostanie zainstalowanych 11 lamp zasilanych energią wiatru i słońca. Zarząd Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska we Wrocławiu podjął decyzję o wsparciu finansowym tego zadania.
Punkty oświetleniowe z energooszczędnymi lampami LED będą zasilane przez turbinki wiatrowe o mocy 300 W oraz ogniwa fotowoltaiczne o mocy 300 W. Zastąpią one użytkowane do tej pory energochłonne oświetlenie lampami rtęciowymi i sodowymi. Nowe urządzenia są całkowicie niezależne od sieci energetycznych.

Lampy mogą działać 5 dni bez ładowania

Energia elektryczna wyprodukowana przez „elektrownię słoneczną” oraz turbinę wiatrową jest przekazywana do bezobsługowych akumulatorów żelowych, które po zmroku „oddają” energię potrzebną do zasilania lampy w nocy. W przypadku niekorzystnych warunków pogodowych i braku ładowania zarówno z paneli jak i siłowni lampy mogą działać nawet do 5 dni.

Samorządowcy wyliczyli efekt ekologiczny przedsięwzięcia. Dzięki jego realizacji do powietrza przedostaje się mniej gazu cieplarnianego CO2 w ilości 2,5 tony na rok. Wartość całej inwestycji, która zostanie zrealizowana do końca października br. to ponad 71 tys. zł w tym dofinansowanie z WFOŚiGW we Wrocławiu: 35 tys. zł.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (1)

  • Blondynka, 2015-08-31 17:37:22

    W tytule powinno być przez "turbinki" a nie turbiny, Szanowny Redaktorze. Nelezy odrózniac te 2 pojęcia...