PARTNER PORTALU
  • BGK

W Gołczy nie będzie farm wiatrowych

  • PAP    22 kwietnia 2013 - 10:22
W Gołczy nie będzie farm wiatrowych

Nie będzie farm wiatrowych w gminie Gołcza w woj. małopolskim – zdecydowali w referendum mieszkańcy tej gminy. W głosowaniu wzięło udział 34,7 proc. uprawnionych osób.
W niedzielnym głosowaniu mieszkańcy odpowiadali na pytanie, czy są za budową farm wiatrowych na terenie ich gminy. W sumie zagłosowało blisko 1,8 tys. osób, z czego 986 opowiedziało się przeciw, a 781 na tak.

Jak poinformował w poniedziałek wójt gminy Gołcza Lesław Blacha, wynik oznacza, że rada gminy odstąpi od prac nad zmianami w planie zagospodarowania przestrzennego, które umożliwiłyby budowę farm wiatrowych.

„Najważniejsze, że była frekwencja i referendum się udało. Osobiście trochę żałuję, że nie skorzystamy z szansy, jaką jest energetyka wiatrowa, ale taka była wola większości głosujących"- powiedział wójt.

Rada gminy zdecydowała o przeprowadzeniu referendum w wyniku protestu części mieszkańców ws. planów budowy farmy wiatrowej.

„Były organizowane spotkania z inwestorem i naukowcami badającymi wpływ farm wiatrowych na zdrowie ludzi, jednak nie rozwiały one wątpliwości przeciwników tego przedsięwzięcia. Uznaliśmy więc, że jedyną formą rozstrzygnięcia tej sprawy będzie referendum" - powiedział wójt.

Zgodnie z przepisami referendum jest ważne, gdy weźmie w nim udział co najmniej 30 proc. uprawnionych do głosowania mieszkańców gminy.

Referendum w Gołczy było pierwszym głosowaniem mieszkańców ws. farm wiatrowych w Małopolsce, ale podobne inicjatywy odbywały się już w innych gminach w Polsce.

Według wójta plany wybudowania farmy wiatrowej w małopolskiej gminie miała austriacka firma Finadvice. Chciała ona postawić tam do 24 turbin wiatrowych, każda o mocy 2,5-3 MW.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • diament, 2013-04-22 16:39:01

    Ta sama firma Finadvice wezwała gminę Krzywiń o odszkodowanie 183 mln zł za wycofanie się z planu miejscowego pod wiatraki. Gmina Gołcza nie ma czego żałować bo pewnie stanęłaby w tej samej sytuacji. Referendum tak naprawdę rozwiązało problem wójta który wszedł w zobowiązania wobec tej firmy....  rozwiń