PARTNER PORTALU
  • BGK

W Górnośląskim Przedsiębiorstwie Wodociągów znaleziono archiwalne dokumenty

  • MIW    30 grudnia 2016 - 11:24
W Górnośląskim Przedsiębiorstwie Wodociągów znaleziono archiwalne dokumenty
Odnalezione mapy sieci wodociągowej w przedwojennych Gliwicach. (fot. www.gpw.katowice.pl)

• Podczas porządkowania archiwalnych dokumentów Górnośląskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów znaleziono fotokopie map z 1930 roku.
• Pokazują one jak wyglądała ówczesna sieć wodociągowa w Gliwicach.
• To prawdziwy skarb dla historyków i pasjonatów przemysłowej architektury śląskich miast – komentują przedstawiciele GPW.
Jak informuje spółka, fotokopie map były szczelnie zapakowane i zabezpieczone w specjalnej kasecie. Cała odnaleziona dokumentacja, czyli techniczne mapy i odręczne rysunki kanałów, jak też urządzeń opisane są w języku niemieckim. Przedstawiciele GPW podkreślają, że zarówno przebieg kanalizacji, ich lokalizacja w miejskiej infrastrukturze, a nawet poszczególne urządzenia udokumentowane zostały z niezwykle szczegółową precyzją i techniczną dbałością.

- Na ich podstawie można stwierdzić, że zastosowane w Gliwicach rozwiązania były jak na ówczesne czasy bardzo nowatorskie, świadczące o wysokim poziomie technicznym zarówno projektantów jak i firmy eksploatującej – komentują przedstawiciele GPW.

Odnalezione archiwalia, po ich analizie historycznej, zostaną przekazane do Zabytkowej Stacji Wodociągowej „Zawada” koło Pyskowic, w której od lat gromadzone są najcenniejsze eksponaty dokumentujące rozwój sieci wodociągowej na Górnym Śląsku.

Zapewne zainteresują się nimi także pracownicy Muzeum Techniki Sanitarnej w Gliwicach, a także naukowcy i studenci Politechniki Śląskiej.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.