PARTNER PORTALU
  • BGK

W Gorzowie do września tymczasowy system odbioru śmieci

  • PAP    26 czerwca 2013 - 15:04
W Gorzowie do września tymczasowy system odbioru śmieci

W Gorzowie Wlkp. do września br. będzie obowiązywał tymczasowy system odbioru odpadów. Miasto podpisało porozumienia z pięcioma firmami, które na dotychczasowych zasadach będą wywoziły śmieci od mieszkańców.
ZAKTUALIZOWANA: Od lipca opłaty za usługę będzie jednak pobierał Związek Celowy Gmin MG-6 (ZCG MG-6), według stawek zadeklarowanych przez mieszkańców.

W środę na konferencji prasowej prezydent Gorzowa Wlkp. Tadeusz Jędrzejczak poinformował, że wojewoda lubuski Jerzy Ostrouch przyjął zaproponowane przez miasto tymczasowe rozwiązanie i z tytułu przesunięcia w czasie wprowadzenia nowego systemu miasto nie powinno zapłacić kary.

"Jednocześnie kończymy prace nad procedurami przetargowymi. Chcemy, aby mieszkańcy Gorzowa, i o to prosimy, wpłacali środki finansowe zgodnie z deklaracjami na konto Związku Celowego Gmin MG-6 (odpowiedzialnego za gospodarkę odpadami w Gorzowie Wlkp. i pięciu ościennych gminach). Termin pierwszej płatności w ramach nowego systemu upływa 15 lipca br. (...) Chcemy, aby od 1 września ten system zgodnie z regulaminem funkcjonał, tak jak powinien funkcjonować od 1 lipca" - powiedział Jędrzejczak.

Do czasu rozstrzygnięcia przetargów wywóz śmieci będzie odbywał się na dotychczasowych zasadach, co oznacza, że mieszkańcy nie będą musieli segregować odpadów, gdyż nie będzie ku temu możliwości technicznych.

W razie zabrania pojemników przez firmy, które nie zawarły porozumienia z miastem, zostaną one dostarczone mieszkańcom po zgłoszeniu tego faktu do ZCG MG-6.

Prezydent wyjaśnił, że do 1 lipca nie udało się rozstrzygnąć przetargów na wywóz śmieci w Gorzowie, gdyż rada miasta zbyt długo zwlekała z podjęciem uchwał dotyczących wysokości opłat za odbiór odpadów na terenie miasta. Miało to wpływ na zbyt późny termin wysłania deklaracji do mieszkańców i skompletowanie danych potrzebnych do ogłoszenia przetargów.

Dyrektor Biura ZCG MG-6 Maciej Pierzecki poinformował, że przetarg na wywóz odpadów w Gorzowie (podzielonym na dwa sektory) zostanie ogłoszony najpóźniej w przyszłym tygodniu. Dodał, że dotychczas do Związku wpłynęło ok. 50 tys. z 56 tys. deklaracji wysłanych do mieszkańców. 80 proc. gorzowian zadeklarowało zbiórkę selektywną.

Związek nadal czeka na deklaracje i przypomina, że osoby, które ich nie złożą na mocy decyzji administracyjnej będą obciążone wyższą stawką za śmieci (niesegregowane).

------ WCZEŚNIEJSZE WIADOMOŚCI --------

Związek Celowy Gmin MG-6, odpowiedzialny za gospodarkę odpadami w Gorzowie Wlkp. i ościennych gminach, wyłonił firmę, która od 1 lipca będzie odbierała śmieci od mieszkańców okolicznych gmin. Przetarg wygrała spółka Veolia Usługi dla Środowiska.

We wtorek została zawarta umowa na wywóz odpadów z tzw. I sektora, obejmującego pięć wiejskich gmin Związku. Większość ich mieszkańców zadeklarowała selektywną zbiórkę odpadów. W Gorzowie procedura przetargowa ma zakończyć się do września.

"Zgodnie z umową firma musi stworzyć warunki do selektywnej zbiórki odpadów, czyli dostarczyć mieszkańcom pojemniki na różne frakcje odpadów" - powiedział dyrektor Związku Celowego Gmin MG-6 Maciej Pierzecki.

W samym Gorzowie Wlkp. (podzielonym na dwa sektory) nie uda się do 1 lipca rozstrzygnąć przetargów na wywóz śmieci. Dyrektor wyjaśnił, że związane jest to z opóźnieniami w podjęciu uchwał dotyczących wysokości opłat za odbiór odpadów na terenie miasta. Miało to wpływ na zbyt późny termin wysłania deklaracji do mieszkańców. Kompletne dane dotyczące liczby mieszkańców, którzy deklarują segregację śmieci lub nie, potrzebne są do ustalenia kryteriów przetargu.

"W Gorzowie pełne wdrożenie nowego systemu planujemy od 1 września br. Do tego czasu śmieci będą odbierane od gorzowian przez firmy dotychczas świadczące tę usługę. Obecnie doprecyzowywane są szczegóły porozumienia w tej sprawie. Jedyna różnica będzie polegała na tym, że od lipca opłaty mieszkańcy będą wpłacać na konto Związku, według zadeklarowanych stawek" - powiedział Pierzecki.

Od 1 lipca w Gorzowie Wlkp. mieszkańcy budynków wielorodzinnych zapłacą miesięcznie 9 zł za odbiór odpadów posegregowanych i 14 zł za odpady nieposegregowane; w przypadku domów jednorodzinnych pierwsza z opłat wyniesie 10 zł. W gminach okalających Gorzów opłaty wyniosą 9 zł i 14 zł - zarówno dla mieszkańców budynków jedno, jak i wielorodzinnych.

Na terenie ZCG MG-6 mieszka ok. 156 tys. osób. W jego skład wchodzi miasto Gorzów Wlkp. oraz gminy: Bogdaniec, Deszczno, Kłodawa, Lubiszyn i Santok.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.