PARTNER PORTALU
  • BGK

W Gorzowie ruszy ogrzewalnia dla bezdomnych

  • PAP    18 października 2012 - 11:47
W Gorzowie ruszy ogrzewalnia dla bezdomnych

Jeszcze w tym roku ma ruszyć w Gorzowie Wielkopolskim tzw. ogrzewalnia dla osób bezdomnych – miejsce, w którym ludzie bez pieniędzy i dachu nad głową będą mogli bezpiecznie przetrwać mrozy.
Ośrodek będzie przeznaczony dla mężczyzn, kobiet i bezdomnych matek z dziećmi. Pomysłodawcą stworzenia ogrzewalni z noclegownią jest Stowarzyszenie Pomocy Bliźniemu im. Brata Krystyna w Gorzowie – największa pozarządowa instytucja charytatywna w mieście.

Ogrzewalnia powstaje w sąsiedztwie głównej siedziby stowarzyszenia – Centrum Charytatywnego im. Jana Pawła II przy ul. Słonecznej. Będzie mieścić się w ponad 500-metrowej piwnicy przyległego budynku. Wymaga ona jednak adaptacji do nowych potrzeb – przebudowy i wyposażenia. Prace trwają od kilku tygodni, a zakończenie głównej części robót planowane jest jeszcze w tym roku.

W Centrum Pomocy Bezdomnym, bo taką nazwę będzie miał nowy ośrodek, znajdzie się noclegownia dla bezdomnych, a także ogrzewalnia. Będzie tam stołówka z kuchnią, zaplecze sanitarne i gabinet lekarski, a nawet sala do rehabilitacji.

Ze schronienia będą mogli także skorzystać ludzie będący pod wpływem alkoholu, ale nie pijani. W ośrodku planowane jest stworzenie 20 miejsc, jednak ich liczba może zostać zwiększona.

Koszt całej inwestycji to ok. 300 tys. zł. Projekt o nazwie „Od bezdomności ku godności” otrzymał 227 tys. zł dofinansowania z Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej. Piwnice stowarzyszenie otrzymało w użytkowanie od miasta. Wcześniej mieścił się tam niewykorzystywany magazyn jednego z Zakładów Gospodarki Mieszkaniowej – poinformował założyciel i prezes Stowarzyszenia Augustyn Wiernicki.

”Nasz projekt nie ogranicza się jedynie do dawania. Obsługą centrum zajmą się jego pensjonariusze. Osoby bezdomne pod nadzorem naszego kierownika będą same przygotowywały posiłki, dbały o czystość. Liczymy, że ich zaangażowanie da im szansę na nowe życie” – powiedział Wiernicki.

Stowarzyszenie prowadzi w Gorzowie 13 świetlic środowiskowych dla dzieci, dwa schroniska i dwie noclegownię dla bezdomnych. Posiada w swoich strukturach m.in. bank żywności, dział pomocy żywnościowej i rzeczowej, ośrodek pomocy rodzinie i osobom uzależnionym, prowadzi dwa sklepy dobroczynne i dwie jadłodajnie. Miesięcznie z pomocy żywnościowej i rzeczowej korzysta ok. 3 tys. gorzowian.

Ponadto stowarzyszenie w miejscowości Długie na jeziorem Lipie niedaleko Strzelec Krajeńskich posiada duży ośrodek wypoczynkowy. Od 2000 roku wypoczywało w nim ponad 10 tys. dzieci. Na rzecz stowarzyszenia pracuje obecnie ponad 100 wolontariuszy. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.