PARTNER PORTALU
  • BGK

W Grajewie budują kocioł na biomasę

  • PAP    2 kwietnia 2012 - 16:34
W Grajewie budują kocioł na biomasę

W ciepłowni miejskiej w Grajewie (Podlaskie) ruszyła budowa kotła na biomasę. Inwestycja jest realizowana dzięki 9,1 mln zł dotacji z UE z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego.
Burmistrz Grajewa Adam Kiełczewski powiedział w poniedziałek, że inwestycja będzie zakończona do końca 2013 r.

Czytaj też: 13,9 mln za kocioł na biomasę w Grajewie

- Już stawiamy pierwsze budynki, pierwsze urządzenia. Dokumentacja techniczna jest odebrana, jest pozwolenie na budowę, więc inwestycja rusza pełną parą - powiedział Kiełczewski.

Jak wcześniej informował Urząd Miejski w Grajewie, cała inwestycja - projekt i budowa - ma kosztować 13,9 mln zł. Inwestycję projektuje i realizuje konsorcjum spółek z Warszawy: Energotechnika oraz Bistyp-Tech.

Według pierwotnych założeń, dzięki instalacji kotła na biomasę, w sezonie letnim Grajewo będzie miało dostarczaną ciepłą wodę tylko dzięki spalaniu w kotle na biomasę. Po realizacji inwestycji około 38 proc. całości energii produkowanej przez ciepłownię w Grajewie będzie pochodzić ze źródeł odnawialnych. Rocznie ma być spalane ok. 12,5 tys. biomasy rocznie, głównie wierzby energetycznej i odpadów drzewno-roślinnych.

Kiełczewski powiedział, że już teraz miasto monitoruje ceny i szuka dostawców biomasy, m.in. rozmawia na ten temat z rolnikami w regionie.

 - Prowadzimy rozmowy z rolnikami, zachęcamy ich do sadzenia (wierzby energetycznej) - mówi Kiełczewski i dodaje, że nie jest to takie proste ze względu na wahającą się opłacalność upraw roślin energetycznych.

Dlatego ciepłownia będzie szukać dostawców także na rynku komercyjnym również za granicą, np. na Białorusi i Ukrainie. Ciepłownia ma też kilka hektarów swoich upraw wierzby energetycznej.

Dzięki nowej inwestycji energetycznej w Grajewie ma być także produkowany prąd, ale w znacznie mniejszej skali niż ciepło. Kocioł na biomasę ma mieć 5,5 MW (megawata), z czego 0,6 MW dotyczy produkcji prądu, pozostała część produkcji ciepła. Zimą do ogrzania miasta będzie oprócz energii odnawialnej włączane także ogrzewanie tradycyjne, ze spalania węgla.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.