PARTNER PORTALU
  • BGK

W grudniu wyjadą pociągi spółki Koleje Małopolskie

  • PAP    3 września 2014 - 18:05
W grudniu wyjadą pociągi spółki Koleje Małopolskie

- Wraz ze zmianą rozkładu jazdy na kolei 10 grudnia tego roku na torach w Małopolsce pojawią się pociągi należące do samorządowej spółki Koleje Małopolskie. Początkowo będą one obsługiwać linię Kraków - Wieliczka - zapowiedział marszałek regionu Marek Sowa.
"Spółka Koleje Małopolskie ruszy zgodnie z planem wraz z grudniową zmianą rozkładu jazdy" - powiedział marszałek dziennikarzom w środę podczas Forum Ekonomicznego w Krynicy.

Według niego wraz z zakończeniem modernizacji linii kolejowej prowadzącej do Międzynarodowego Portu Lotniczego Kraków-Balice, przewidzianej na III kwartał 2015 r., skierowane zostaną na nią pociągi Kolei Małopolskich. "W grudniu przyszłego roku zobaczymy, jak ten eksperyment się powiódł i jakie dalsze linie otrzymają Koleje Małopolskie" - ocenił Sowa.

Czytaj też:  Cztery województwa wspólnie zakupiły pociągi

Jego zdaniem konkurencja na małopolskich torach między spółką samorządową i Przewozami Regionalnymi będzie bardzo korzystna dla pasażerów i przyczyni się do poprawy oferty obu podmiotów.

Koleje Małopolskie to jednoosobowa spółka województwa małopolskiego powołana 1 stycznia tego roku. Zatrudnienie znajdzie w niej kilkaset osób.

Kolejne przewidywane połączenia - to relacje: Tarnów - Kraków - Trzebinia, a docelowo Tarnów - Kraków - Trzebinia - Oświęcim, oraz Skawina - Kraków - Miechów lub Podbory Skawińskie - Kraków - Sędziszów. Wybór tej ostatniej trasy będzie zależał od tego, czy powstanie łącznik kolejowy na krakowskich Krzemionkach.

Czytaj też: Pociągi wracają na trasę do Zakopanego

Spółka początkowo ma dysponować 14 pociągami. Do końca 2015 r. tabor Kolei Małopolskich powinien liczyć 30 pociągów, a docelowo 50 - tyle według szacunków spółka będzie potrzebowała do wykonywania wszystkich połączeń.

Województwo od 2004 roku jest zobowiązane do organizowania kolejowych przewozów pasażerskich w regionie, na które co roku przeznacza znaczące środki ze swojego budżetu. W tym roku przeznaczono na ten cel 75,5 mln zł.

Po rozpoczęciu świadczenia usług przewozowych przez nową, samorządową spółkę, dotacja ta będzie dzielona między Koleje Małopolskie i Przewozy Regionalne.

Koleje Małopolskie to szósta w Polsce spółka powołana przez samorząd województwa do świadczenia przewozów kolejowych. Swoje spółki mają już województwa: mazowieckie, dolnośląskie, wielkopolskie, pomorskie, śląskie, a w kilku innych trwają prace nad ich powołaniem.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.