PARTNER PORTALU
  • BGK

W Grupie Azoty powstanie elektrociepłownia-spalarnia śmieci?

  • WNP.pl    21 grudnia 2014 - 12:26
W Grupie Azoty powstanie elektrociepłownia-spalarnia śmieci?

Fot. PTWP (Paweł Pawłowski)

Do 15 stycznia będzie gotowe wstępne studium wykonalności spalarni odpadów, która mogłaby powstać na terenie wchodzących w skład Grupy Azoty, Zakładów Azotowych Tarnów.
Jak mówi portalowi wnp.pl Witold Szczypiński, wiceprezes Grupy Azoty i dyrektor generalny zakładów w Tarnowie, spółka nie chce być inwestorem, jednak chce współpracować z miastem w sprawie lokalizacji spalarni.

- Uważamy, że nasza infrastruktura i nasze położenie są bardzo atrakcyjne z punktu widzenia budowy takiej spalarni. Poza tym chcielibyśmy „wpleść” naszą elektrociepłownię w system zasilania miasta w ciepło – tłumaczy wiceprezes Szczypiński.

Czytaj też: Spalarnie śmieci uznaje się za ponadregionalne instalacje przetwarzania odpadów

Co ważne takie rozwiązanie byłoby korzystne dla obu stron. Miasto nie musiałoby tworzyć nowej kosztownej infrastruktury, zyskałoby także możliwość sprzedaży nadwyżek ciepła. Dla chemicznej spółki spalarnia stałaby się ważnym elementem zaopatrzenia np. w parę, która jest nieodzowna w niektórych procesach technologicznych.

Mijający rok był dla całej Grupy Azoty ważny pod względem inwestycji energetycznych.

Czytaj też: Elektroniczne opłaty za autostrady nie tak szybko

W Policach ma miejsce budowa węzła oczyszczania spalin wraz z modernizacją Elektrociepłowni ECII. Celem przedsięwzięcia jest dostosowanie pracy instalacji elektrociepłowni do wymagań Dyrektywy 2010/75/UE. W ramach inwestycji planuje się wybudować instalacje odazotowania oraz odsiarczania gazów dla dwóch kotłów. Budżet projektu wynosi 163,7 mln zł. Planowane zakończenie inwestycji w roku 2015.

W tym roku rozpoczęła się także budowa nowej elektrociepłowni w Kędzierzynie. Kontrakt z Rafako podpisały został 23 maja.

Inwestycja ma zastąpić przestarzałą i nisko sprawną elektrociepłownię, która będzie musiała zostać wyłączona z eksploatacji również z powodów środowiskowych.

Kontrakt ma zostać zrealizowany do października 2016 r. Zadanie, którego wartość wynosi 320 mln zł netto, oprócz dostawy i uruchomienia turbozespołu składa się jeszcze z dwóch części.

W planach jest także budowa nowej elektrociepłowni w Puławach. Niedawno jednak Elektrownia Puławy - spółka, której udziałowcami są Grupa Azoty Zakłady Azotowe Puławy oraz PGE GiEK - unieważniła przetarg na budowę duobloku gazowo-parowego o mocy 800-900 MW. Na dniach zapadną decyzje w tej sprawie.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.