PARTNER PORTALU
  • BGK

W jaki sposób gminy prowadzą selektywną zbiórkę odpadów opakowaniowych?

  • MIW    15 stycznia 2016 - 16:45
W jaki sposób gminy prowadzą selektywną zbiórkę odpadów opakowaniowych?
Jedną z najczęstszych metod selektywnej zbiórki odpadów jest gromadzenie w osobnym urządzeniu papieru, szkła i pozostałych odpadów opakowaniowych. (Fot. www.krasnystaw.ug.gov.pl)

• W większości województw przeważa gromadzenie w osobnym urządzeniu papieru, szkła i pozostałych odpadów opakowaniowych.
• W roku 2014 największą część odpadów opakowaniowych w ogólnej masie zebranych odpadów komunalnych stanowiło szkło.
Polskie gminy najczęściej prowadzą selektywną zbiórkę odpadów opakowaniowych poprzez gromadzenie w osobnym urządzeniu papieru, szkła i pozostałych odpadów opakowaniowych; bądź w osobnych urządzeniach szkła i pozostałych odpadów opakowaniowych; bądź wszystkich frakcji odpadów opakowaniowych w jednym urządzeniu. Takie informacje przynosi przygotowana przez Instytut Sobieskiego analiza pt. „System gospodarowania odpadami opakowaniowymi w Polsce wobec wyzwań projektu gospodarki o obiegu zamkniętym”.

Raport ten wskazuje również procentowy udział poszczególnych frakcji odpadów opakowaniowych w ogólnej masie zebranych na terenie Polski odpadów komunalnych. I tak w przypadku papieru było to ok. 10 procent, w przypadku szkła ok. 22 procent, w przypadku tworzyw sztucznych ok. 16 procent, zaś w przypadku metali ok. 1 procent.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (2)

  • Agenci Mulder i Scully, 2016-01-29 09:09:41

    "W większości województw przeważa gromadzenie w osobnym urządzeniu papieru, szkła i pozostałych odpadów opakowaniowych". Czy aby na pewno? Proponowałbym zatrudnić zagraniczną agencję do zweryfikowania tej powyższej kontrowersyjnej tezy... Są przecież liczne miejsca w Polsce gdzie po papier..., szkło i inne odpady opakowaniowe przyjeżdża jedno urządzenie mieszające bo ministerstwo środowiska nagradzało parowanie mieszanki i finansowało dekodery i maszyny do przesiewania i rozdziału odpadów przed składowaniem na dwie frakcje: nadsitówkę i podsitówkę... Dobrze więc, że ponownie wchodzi na małe ekrany "Archiwum X"...  rozwiń
  • w.potega@neostrada.pl, 2016-01-18 10:47:09

    Papier, szkło i reszta to jest podział sprzed 30 lat. Trzeba wyodrębniać u źródła obecnie minimum 10 rodzajów odpadów, a w przyszłości 30 rodzajów. Wtedy dopiero będzie można rozmawiać o racjonalnym systemie zagospodarowywania odpadów. Jesteśmy ciągle bardzo opóźnieni w opisywanym tu zakresie gospod...arowania. Te trzy rodzaje odpadów to swoisty niski wskaźnik gospodarowania w ogóle.  rozwiń