PARTNER PORTALU
  • BGK

W Jarocinie powstało "gratowisko"

  • wnp.pl (Patrycja Batóg)    22 kwietnia 2010 - 10:48
W Jarocinie powstało "gratowisko"

W Jarocinie oddano do użytku Punktu Zbiórki Odpadów Problemowych, który powstał przy Zakładzie Gospodarki Odpadami w Witaszyczkach. To pierwsza tego typu inwestycja w południowej Wielkopolsce.
Zbiórka odpadów wielkogabarytowych od kilku lat cieszy się w gminie Jarocin sporym zainteresowaniem. W tym roku „gratowóz” będzie odbierał problemowe śmieci tylko wśród klientów, którzy mają podpisaną umowę na odbiór odpadów komunalnych z ZGO Nova. Punkt Zbiórki Odpadów Problemowych, tzw. gratowisko, został utworzony zmyślą o mieszkańcach gminy Jarocin, którzy takiej umowy nie zawarli. Tutaj za niewielką opłatą lub w niektórych przypadkach nawet za darmo można zostawić odpady problemowe.

- Na miejskie składowisko odpadów mogą przyjechać mieszkańcy gminy Jarocin i pozbyć się problemowych odpadów, takich jak np. stara elektronika, wielkogabaryty czy gruz. Na placu Gratowiska znajdują się specjalnie oznakowane pojemniki, do których można wyrzucić śmieci. Takie rozwiązanie jest opłacalne. Zamawianie jednego, specjalnego pojemnika, tylko po to aby wyrzucić szafę, lub wynajmowanie całego kontenera, by pozbyć się np. dwóch worków gruzu, jest zbyt drogie. Ponadto niektórych śmieci, jak telewizora czy dywanu, nie jesteśmy w stanie włożyć do pojemnika na śmieci. Składanie odpadów problemowych w Gratowisku to legalny sposób na pozbycie się śmieci, w przeciwieństwie do wyrzucania ich do lasu.  – wyjaśnia Mariusz Małynicz prezes Zakładu Gospodarowania Odpadami. - Przy minimalnym wysiłku, możemy oszczędzić więc kilkadziesiąt złotych - dodaje.

"Gratowisko", które powstało przy miejskim składowisku odpadów, to pierwsza tego typu inwestycja w południowej Wielkopolsce. Podobna instalacja, jaką posiada Jarocin, znajduje się jeszcze tylko w Poznaniu i kilku innych miastach.

Koszt budowy punktu gromadzenia odpadów problemowych przy miejskim składowisku wyniósł 230 tys. zł netto. Zakład Gospodarki Odpadami wydał na ten cel 45 tys. zł, pozostałe środki na realizację tej inwestycji otrzymał z Urzędu Marszałkowskiego w ramach programu rozwoju obszarów wiejskich.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.