PARTNER PORTALU
  • BGK

W Jedlni-Letnisko woda będzie czysta

  • jedlnia.pl    23 lipca 2013 - 10:40
W Jedlni-Letnisko woda będzie czysta

Ruszyła jedna z ważniejszych inwestycji w gminie Jedlnia-Letnisko – „Przebudowa z rozbudową oczyszczalni ścieków w m. Jedlnia-Letnisko gm. Jedlnia-Letnisko”.
Pozwoli ona z jednej strony przyjąć każdą ilość ścieków, z drugiej zaś zagwarantuje, że jakość zrzutów wody z oczyszczonych ścieków będzie jeszcze wyższa. Poprawi się jakość wody w rzece Pacynce.

Na tę inwestycję gmina pozyskała środki unijne w maksymalnej wysokości 75 procent jej kosztów. Trzeba w tym miejscu przypomnieć, że zarówno projekt na realizację jak i pieniądze „do wzięcia" czekały aż od roku 2008, kiedy to już gotowy był projekt. Tajemnicą pozostanie fakt, dlaczego do tej pory „nie chciano" prawie 4 milionów złotych na rozbudowę z modernizacją oczyszczalni ścieków w Jedlni-Letnisko, inwestycji koniecznej dla zabezpieczenia potrzeb mieszkańców całej gminy.

Jeszcze w tym miesiącu wejdzie wykonawca na VI etap budowy kanalizacji ścieków w Jedlni-Letnisko na stronie południowej oraz pompowni na ul. Słupickiej, która pozwoli jeszcze w tym roku podłączyć mieszkańców tej ulicy do kanalizacji. Do sieci kanalizacyjnej, do czerwca 2014 roku zostanie przyłączonych ok. 350 posesji (chętni wciąż się zgłaszają) po stronie południowej, a w niedługim czasie, prawie 200 posesji z etapu V. Jest to więc zsynchronizowane działanie inwestycji prowadzących do uporządkowania gospodarki ściekowej w gminie Jedlnia-Letnisko.

Równolegle prowadzone są konsultacje z mieszkańcami na temat projektowania sieci kanalizacyjnych w pozostałych miejscowościach gminy. - Tym samym spełniam zobowiązanie wyborcze, uporządkowania i rozwiązania problemu kanalizacji, także stworzenia tak zwanej zlewni, by rozwiązać problem wywozu ścieków z istniejących szamb. Jestem przekonany, że w nowym rozdaniu środków unijnych nie zabraknie ich także na kanalizację ścieków - podkreśla wójt gminy Jedlnia-Letnisko, Piotr Leśnowolski.

- Niestety rzeczywistość okazała się bardziej brutalna niż przypuszczałem. Brak jest bowiem projektów na ponad 46,5 km sieci kanalizacyjnej na terenie naszej gminy dla miejscowości: Cudnów, Maryno, Słupica, Gzowice Kolonia, Gzowice, Piotrowice, Siczki, Antoniówka, Dawidów, Wrzosów, Rajec Poduchowny, Myśliszewice, a także do całkowitej poprawy jest projekt etapu V- Jedlnia-Letnisko strona południowa. Staramy się więc nadrabiać stracony czas rozpoczynając prace projektowe na kanalizację dla tych miejscowości. Spotkania z mieszkańcami potwierdziły jak wielkie jest zainteresowanie problemem i możliwością podłączenia się do sieci. Bardzo budująca jest świadomość ekologiczna mieszkańców naszej gminy dodaje wójt.

Przeprowadzono również renowację obydwu studni poboru wody oraz pomp.

- Jak przekazali mi pracownicy, te studnie nigdy nie były czyszczone a pompy nigdy nie zostały poddane renowacji. Pompy i filtry były z fatalnym stanie. W dużej mierze było to przyczyną braku wody przy zwiększonym zapotrzebowaniu. Parametry po wykonaniu zabiegów renowacji są bardzo zadowalające i wydaje się, że na jakiś czas problem braku wody nie będzie występował, jednak w raporcie wykonanym przez specjalistyczną firmę przeprowadzającą renowację jest stanowcze zalecenie; konieczność wybudowania studni dodatkowej. Wcześniej czeka nas jednak wymiana wszystkich filtrów oczyszczających wodę w SUW. One również mają bardzo duży pływ na jakość wody - informuje Piotr Leśnowolski.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.