PARTNER PORTALU
  • BGK

W Katowicach chcą mniej za śmieci

  • PAP    4 czerwca 2013 - 09:15
W Katowicach chcą mniej za śmieci

Samorząd Katowic planuje zmianę przyjętych pół roku temu zasad naliczania opłat za wywóz śmieci. Miesięczna stawka za odpady segregowane ma być mniejsza o 2 zł od osoby, a w budynkach wielorodzinnych opłaty mają być naliczane od powierzchni, a nie od osoby.
Zgłoszony przez prezydenta miasta projekt uchwały, dostępny na stronie internetowej Katowic, jest obecnie konsultowany z mieszkańcami. Radni mają zająć się nim jeszcze podczas czerwcowej sesji Rady. Nowe zasady weszłyby w życie z początkiem września - do tego czasu mieszkańcy płaciliby za śmieci tak jak obecnie.

W grudniu ubiegłego roku katowiccy radni uchwalili, że opłata za wywóz i zagospodarowanie odpadów wyniesie miesięcznie 14 zł od osoby za śmieci posegregowane i 20 zł za niesegregowane. Nowa propozycja przewiduje obniżkę opłaty za opłaty segregowane do 12 zł. Jednak na takich zasadach mają płacić jedynie osoby mieszkające w budynkach, gdzie znajdują się maksymalnie cztery lokale mieszkalne.

Czytaj też: Te gminy bez obaw czekają na 1 lipca

Dla pozostałych budynków, gdzie znajduje się pięć i więcej mieszkań, opłata ma być ustalana od powierzchni lokalu mieszkalnego. Za odpady niesegregowane ma to być 82 grosze miesięcznie za jeden metr kwadratowy, a za śmieci zbierane w sposób selektywny - 50 groszy za metr.

- Na zmianach z pewnością skorzystają rodziny z dziećmi, zajmujące średni metraż - dzięki naliczaniu opłat od powierzchni lokalu, zamiast od osoby, zapłacą one za śmieci mniej. Więcej zapłacą natomiast osoby samotne, zajmujące lokale o dużej powierzchni - powiedział w poniedziałek PAP rzecznik Urzędu Miasta w Katowicach Jakub Jarząbek.

Dodał, że propozycja zmiany zasad naliczania oraz wysokości opłat śmieciowych jest m.in. efektem konsultacji samorządowców ze spółdzielniami mieszkaniowymi, ale także wynika z obserwacji wyników przetargów na wywóz i zagospodarowanie odpadów w sąsiednich miastach. Z reguły w przetargu osiągano tam niższe ceny usług od zakładanych w samorządowych symulacjach.

Zainteresowanie udziałem w przetargu śmieciowym w Katowicach wyraziły dwie firmy, które otrzymały tzw. specyfikację istotnych warunków zamówienia. Przetarg ma zostać ogłoszony w najbliższych dniach i rozstrzygnięty przed końcem czerwca. O zamówienie ubiega się spółka należąca do samorządu.

Katowice należą do tych miast woj. śląskiego, gdzie złożono już prawie wszystkie deklaracje dotyczące odpadów - ponad 19 tys. z oczekiwanych ok. 20 tys. Sporadyczne są przypadki, gdy właściciele poinformowali, że nie będę segregować odpadów; przeważająca większość mieszkańców zadeklarowała selektywną zbiórkę. Termin składania deklaracji śmieciowych w Katowicach upłynął 30 kwietnia, ale dokumenty są jeszcze przyjmowane.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.
NAJPOPULARNIEJSZE W PORTALU
NAJNOWSZE WIADOMOŚCIWyszukiwarki

Polecane oferty: