PARTNER PORTALU
  • BGK

W Kęsowie znaleziono gaz ziemny

  • PAP    22 maja 2013 - 07:19
W Kęsowie znaleziono gaz ziemny

Potwierdzono występowanie gazu ziemnego w Kęsowie w województwie kujawsko-pomorskim – poinformowało we wtorek w komunikacie Ministerstwo Środowiska.
Resort podał, że na zaproszenie inwestora główny geolog kraju Piotr Woźniak odwiedził odwiert rozpoznawczy „Tuchola 3", wykonany dla amerykańskiej firmy FX Energy.

„Wyniki testu złożowego potwierdziły występowanie gazu ziemnego w miejscowości Kęsowo. Wynik wiercenia jest dowodem na bardzo dobre przygotowanie firm zza oceanu do działalności poszukiwawczo-wydobywczej na polskich koncesjach węglowodorowych. Liczymy na dalszą profesjonalną współpracę z amerykańskimi inwestorami, również na koncesjach gazu łupkowego - powiedział cytowany w komunikacie Woźniak.

„Doceniam doświadczenia firm amerykańskich w dziedzinie poszukiwania i wydobywania gazu zarówno ze złóż konwencjonalnych, jak i z formacji łupkowych. Ich wiedza jest niezbędna do szybkiego rozwoju branży w Polsce" - ocenił minister środowiska Marcin Korolec.

W komunikacie wyjaśniono, że odwiert „Tuchola 3" wykonano na koncesji poszukiwawczo-rozpoznawczej „Chojnice - Wilcze", wydanej w 2008 roku firmie FX Energy - spółce-córce amerykańskiej firmy FX Energy Inc.

Głębokość otworu sięga 3980 metrów. Celem koncesji jest udokumentowanie konwencjonalnych złóż ropy naftowej i gazu ziemnego.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (1)

  • kołowrotek, 2013-05-22 11:38:57

    I co z tego, że znaleziono ? W Karlinie i innych miejscach też znaleziono. Gdyby nie powierzano wykrytych złóż amerykanom tylko np.Rumunom, to już dawno bylibyśmy bogaci. Amerykanie zaś w tych sprawach, niczym nie różnią się od Rosjan.