PARTNER PORTALU
 • BGK

W Kielcach zbudują mieszkania dla starszych i niepełnosprawnych

 • PAP    13 listopada 2013 - 16:33
W Kielcach zbudują mieszkania dla starszych i niepełnosprawnych

Siedem lokali aktywizujących dla młodych ludzi z niepełnosprawnością intelektualną oraz kilkanaście mieszkań dla osób starszych powstanie w Kielcach w ramach projektu realizowanego przez Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie.
Mieszkania treningowe dla osób z niepełnosprawnością intelektualną, opuszczających placówki opiekuńczo-wychowawcze po osiągnięciu pełnoletności, powstają w remontowanej willi przy ul. Nowowiejskiej.

Jak powiedział w środę dyrektor kieleckiego MOPR Marek Scelina, będzie mogło tam zamieszkać 9-10 osób. "To osoby, które mogą mieć problemy z pełnym usamodzielnieniem się ze względu na swoją niepełnosprawność. Chcemy by poprzez codzienne obowiązki doszły do takiego stanu umiejętności, aby samodzielnie funkcjonowały w społeczeństwie" - podkreślił dyrektor.

W budynku, niegdyś zajmowanym przez rodzinny dom dziecka, będzie siedem pokoi z łazienkami, wspólna kuchnia oraz pokój dzienny. Mieszkańcy domu będą mogli liczyć - w razie potrzeby - na wsparcie dyżurującego przez całą dobę opiekuna. Pierwsi lokatorzy zamieszkają w budynku prawdopodobnie pod koniec kwietnia.

W Kielcach wychowankowie placówek opiekuńczych, którzy nie mogą powrócić do swoich rodzin, mają pierwszeństwo w staraniu się o uzyskanie mieszkania socjalnego. Pobyt w mieszkaniu treningowym ma być etapem pośrednim pomiędzy pobytem w placówce, a pełnią samodzielności.

Z kolei 19 samodzielnych mieszkań, w których mają zamieszkać osoby starsze, powstanie po przebudowie części budynku Domu Pomocy Społecznej, przy ul. Jagiellońskiej.

Według inicjatorów przedsięwzięcia, w mieszkaniach, przystosowanych do potrzeb osób z różnego rodzaju niepełnosprawnościami, będą mogli zamieszkać lokatorzy DPS, którzy nie potrzebują już całodobowej opieki oraz starsze osoby, które znalazły się w trudnej sytuacji życiowej.

Pomysł opiera się o wcześniejsze doświadczenia samorządu Kielc. W stolicy województwa świętokrzyskiego od roku funkcjonuje blok, w którym mieszkają samodzielne starsze osoby, posiadające skromne dochody.

"Mieszkańcami budynku są osoby samotne, ale także małżeństwa, które przeprowadzają się ze starych, często zaniedbanych kamienic w centrum miasta. Nie muszą iść do domów pomocy, bo same sobie jeszcze doskonale radzą. Natomiast tych ludzi nie stać na płacenie czynszu nowym właścicielom kamienic, a mieszkania otrzymali przed laty w ramach miejskiego kwaterunku" - tłumaczył dyrektor MOPR.

Lokatorzy bloku są w nim kwaterowani na podstawie decyzji administracyjnej; mieszkania nie są objęte czynszem, ale trzeba płacić za media.

Najpóźniej w styczniu w Kielcach zostanie oddany do użytku kolejny blok z mieszkaniami dla starszych. Władze miasta planują także budowę dwóch następnych - miałyby powstać dzięki unijnemu wsparciu.

Projekty budowy mieszkań aktywizujących dla niepełnosprawnych wychowanków placówek opiekuńczych i dla osób starszych są współfinansowane przez Szwajcarię w ramach Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Modernizujmy armię rozsądnie. Wnioski po Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach ⬇️ @polskathetimes @EECKatowice polskatimes.pl/strefa-biznesu…
  @EECKatowice - (RT) @PZLSwidnik
 • W wiceministrem zdrowia Zbigniewem J. Królem @MinZdrowia na @EECKatowice rozmawialiśmy m.in. o zdrowiu publicznym. Po I wojnie światowej Polska była wschodnioeuropejskim liderem w tej dziedzinie #zdrowiepubliczne #EKG2018 #EEC2018 bit.ly/2kezwvf https://t.co/TL0Aq2HW8R
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.