PARTNER PORTALU
  • BGK

W Koninie dowiercili się do źródeł o temp. 90 stopni

  • pt    18 lutego 2015 - 11:27
W Koninie dowiercili się do źródeł o temp. 90 stopni

Termalne źródła w Koninie mogą być wykorzystne do ogrzewania mieszkań - www.konin.pl

Ponad 94 st. Celsjusza mają źródła do jakich dowiercono się w Koninie na głębokości 2,6 km.
Woda geotermalna na wyspie Pociejewo, do której dowiercono się na głębokości 2610 metrów, ma blisko 95 stopni, wysokie zasolenie i zmineralizowanie. To parametry niespotykane w skali kraju, lepsze chociażby niż w Uniejowie:

- Dowierciliśmy się do wielkiego skarbu - mówił Józef Nowicki, prezydent Konina. - Powołam więc zespół ekspertów, żeby wspólnie zastanowić się, jak ten fakt najlepiej wykorzystać.

Jak poinformowali wykonawcy odwiertu na konińskiej wyspie Pociejewo woda, do której dowiercono się w warstwie jury dolnej, na głębokości ponad 2,5 kilometra ma temperaturę 94,7 stopnia: - To rewelacyjne parametry - zapewniał Wiesław Dębek. - Lepsze od tych, których się spodziewaliśmy, a temperatura wyższa od znajdowanej w otworach, które do tej pory wierciliśmy.

Dla porównania warto dodać, że woda w największych geotermiach w Polsce jest chłodniejsza od konińskiej. Bańska Niżna dysponuje wodą o temperaturze 82-86 stopni, Uniejów - 68 stopni, Pyrzyce - 61 stopni, Toruń - 61 stopni, Stargard Szczeciński - 87 stopni.

Co ważne, konińskie źródło - według wstępnych badań fizykochemicznych - jest również wysoce zasolone i zmineralizowane: - Mamy do czynienia z wodą typu chlorkowo-sodowego, o wyższych wartościach zasolenia niż na głębokości 1600 m, gdy dokonywaliśmy pierwszego badania - powiedziała Małgorzata Opasiuk, kierownik Działu Laboratorium PWiK w Koninie

. - Zawartość jonów chlorkowych jest prawie dwukrotnie większa. Obecnie wynosi 70-80 g/l (na 1600 metrów - było 38 g/l). Podobnie sytuacja wygląda z jonami siarczanowymi, których obecnie mamy ok.1300 mg/l, a badania w listopadzie wykazały ok.760 mg/l.

Takie dane mogą świadczyć o wysokiej jakości konińskich solanek i niewątpliwej możliwości wykorzystania ich do celów leczniczych i balneologicznych:

- To wielkie osiągnięcie - podkreślał podczas konferencji Tadeusz Neczyński, prezes Geotermii Konin. - A co równie istotne, to również zupełnie nowe możliwości zagospodarowania tych wód.

O jakim zastosowaniu mowa? Oczywiście energetycznym: - Warto opracować model biznesowy pod kątem tych celów - mówił Stanisław Jarecki, prezes MPEC Konin. - Wodę o temperaturze powyżej 90 stopni można wykorzystać do podgrzewania obiektów, a także do produkcji energii elektrycznej.

Czy projekt elektrowni geotermalnej w Koninie będzie pierwszym tego typu projektem w Polsce? Możliwe. Przed inżynierami i geologami jeszcze około 2 tygodni wierceń, a przed grupa doradczą prezydenta prace związane z planowaniem wykorzystania źródła i sfinansowaniem inwestycji.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (1)

  • starszy hajer, 2015-02-18 15:19:52

    Czyżby? Czy woda o tak wysokiej mineralizacji na pewno nadaje się do wykorzystania do celów grzewczych ?? I to ciągnięta z głębokości ponad 2,5 kilometra?? Może warto, aby taki artykuł od razu skomentował jakiś fachowiec, aby Koninianie niepotrzebnie się nie ekscytowali, choć dobrze im życzę....  rozwiń