PARTNER PORTALU
  • BGK

W Krakowie będzie jaśniej i taniej

  • pt    25 marca 2014 - 15:46
W Krakowie będzie jaśniej i taniej

Jeszcze w tym roku rozpocznie się kompleksowa modernizacja oświetlenia ulicznego w Krakowie. Zadanie wykonywane w ramach rządowego programu SOWA sprawi, że nocą w mieście będzie jaśniej, a dzięki energooszczędnym rozwiązaniom, oświetlenie będzie tańsze.
Krakowski projekt modernizacji oświetlenia ulicznego, którego wartość sięga 33,2 mln zł jest największym spośród wszystkich ponad 30 przedsięwzięć finansowanych w ramach rządowego programu SOWA.

Jego organizatorem jest Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. W przypadku zadania zgłoszonego przez Kraków, Miasto dostanie dotację w wysokości niemal 15 mln zł. Pozostałe koszty realizacji projektu pochodzić będą z budżetu gminy.

Modernizacja polegać będzie na wymianie 6213 opraw oświetleniowych na oprawy LED, 6008 słupów oświetleniowych, 179 szaf sterowniczych, które zostaną wyposażone w system zdalnego zarządzania, a także 210 km kabli oświetleniowych.


Realizacja projektu, za który odpowiada ZIKIT, rozpocznie się jeszcze w tym roku. Dzięki modernizacji miasto zaoszczędzi na kosztach energii. Szacuje się, że po wymianie opraw oświetleniowych na rozwiązania LED oszczędności sięgną 50 proc. w stosunku do stanu przed modernizacją. Nie trzeba będzie też ponosić kosztów konserwacji nowych opraw, ponieważ będzie obowiązywała 5-letnia gwarancja na wykonane roboty.

Realizacja projektu zakończy się w przyszłym roku.

Warto wiedzieć, że Gmina Miejska Kraków przystąpiła również do konkursu ISE organizowanego przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

W ramach tego przedsięwzięcia zostanie wymienionych 3766 opraw oświetlenia ulicznego oraz rozbudowana warstwa telemetryczna, a także stworzony systemu sterowania. Wartość projektu to 13,5 mln zł przy dofinansowaniu 6,8 mln zł.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.