PARTNER PORTALU
 • BGK

W Krakowie będzie Karta Krakowska

 • PAP/JS    7 lutego 2018 - 23:34
W Krakowie będzie Karta Krakowska
Karta będzie zintegrowana z dotychczasową Krakowską Kartą Miejską używaną w komunikacji miejskiej (Fot. ZIKiT)

W Krakowie będzie funkcjonowała Karta Krakowska dająca ulgi na usługi miejskie osobom zameldowanym pod Wawelem i płacącym tu podatki. Radni zgodzili się na jej wprowadzenie.
Karta będzie zintegrowana z dotychczasową Krakowską Kartą Miejską używaną w komunikacji miejskiej. Ma obowiązywać od 1 lipca tego roku, a pierwsze ulgi, z jakich skorzystają jej posiadacze to 20-proc. zniżki na bilety okresowe w komunikacji miejskiej oraz na wstęp do miejskich muzeów i galerii.

W kolejnych latach karta ma być rozszerzana o kolejne ulgi w obszarze sportu i rekreacji, wychowania i oświaty, zdrowia, gastronomii, sklepów oraz usług.

"W naszym mieście mamy mieszkańców, którzy rozliczają tu podatki i osoby, które żyją tu, korzystają z zasobów, możliwości i usług miasta i zależałoby nam bardzo na tym, żeby te osoby mocniej związały się z Krakowem. Karta Krakowska byłaby takim bonusem dla tych, którzy płacą tu podatki" - mówił  wiceprezydent miasta Andrzej Kulig.

Kartę Krakowską będą mogły otrzymać osoby zameldowane na pobyt stały w Krakowie i te, które udowodnią, że rozliczają się w mieście z podatków, przy czym nie będzie wymagane osiąganie jakiegokolwiek dochodu.

Karta wydawana będzie na okres jednego roku. Osoby zameldowane na pobyt stały nie będą musiały składać wniosku o przedłużenie jej ważności - stanie się to automatycznie. Zniżki w ramach programu wprowadzane będą odrębnymi uchwałami.

Według szacunków z Karty Krakowskiej może na początek skorzystać 300-400 tys. osób, a docelowo nawet 700 tys. Koszty związane z wdrożeniem programu i wydawaniem kart w 2018 roku oszacowano na ok. 3 mln zł.

"Ten pomysł budzi wyłącznie pozytywne reakcje mieszkańców, bo jest związany z konkretnymi ulgami. Inne miasta już dawno nas wyprzedziły. Odwlekanie tego na święte nigdy jest nierozsądne i jest działaniem na niekorzyść mieszkańców" - przekonywał radnych szef klubu PO Andrzej Hawranek.

Związana z Nowoczesną radna niezależna Małgorzata Jantos mówiła, że karta to ukłon w stronę mieszkańców i podziękowanie za to, że płacą podatki, dzięki którym miasto funkcjonuje. Jak podkreśliła to karta "bardziej lojalnościowa niż socjalna".

Jak przypomniał przewodniczący Rady Miasta Krakowa Bogusław Kośmider (PO), od 2012 r. prowadzona jest akcja "Płać podatki w Krakowie" i sprawiła ona, że liczba podatników wzrosła o ok. 40 tys., co przekłada się na kilkadziesiąt milionów złotych więcej w budżecie miasta. Karta jest z jednej strony zachętą dla potencjalnych nowych podatników, z drugiej bonusem dla tych, którzy już płacą pod Wawelem podatki.

Po burzliwej dyskusji, podczas której padały argumenty m.in. o przedwyborczym charakterze tego projektu, radni zgodzili się na wprowadzenie Karty Krakowskiej - za głosowało 41 osób. Nikt nie był przeciw.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
 • Polecamy Waszej uwadze transmisje z wybranych sesji #EKG2018. Zapraszamy na YouTube: EEC Poland - bit.ly/2wRSK2O Grupa PTWP - bit.ly/2GjlEsf #EEC2018
  @EECKatowice
 • Jako partnerzy @EECKatowice mieliśmy okazję przeprowadzić panel dyskusyjny o roli młodych w kształtowaniu Europy. Dziękujemy @pherstowski, PROM, MAY, Zwolnieni z Teorii, @ELSAPoland, @aegeewarszawa i @tomanek_robert, rektorowi @UE_Katowice! #EEC2018 #YouthLeadership #YouthVoice https://t.co/57GpHAhcCa
  @EECKatowice - (RT) @AIESECPoland
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.