PARTNER PORTALU
  • BGK

W Krakowie mają nową kartą MPK

  • PAP    15 grudnia 2011 - 17:30
W Krakowie mają nową kartą MPK

Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Krakowie we współpracy z BRE Bankiem wprowadziło w czwartek do obiegu kartę miejską, która łączy funkcję biletu okresowego z kartą płatniczą.
- Przy użyciu jednej karty będzie można podróżować tramwajem i płacić np. za zakupy - powiedział wiceprezes krakowskiego MPK Zbigniew Palenica. Dodał, że zaletą nowej karty jest to, że jej użytkownik nie musi zakładać konta w banku, a używać karty mogą osoby, które nie ukończyły 18 lat.

Karta jest imienna. Osoby, które wyrobią Krakowską Kartę Miejską (zabierz głos/oceń prezydenta) w punkcie sprzedaży biletów okresowych, otrzymają ją bezpłatnie. Karta umożliwia transakcje bezgotówkowe w punktach oznaczonych logo Visa, jednorazowo w wysokości do 500 zł.

Zasilenie karty odbywa się poprzez przelew lub przekaz pocztowy na numer rachunku widoczny na jej rewersie. Natomiast przez internet można kontrolować, ile pozostało pieniędzy do wykorzystania.

- To pierwszy przypadek w Polsce, kiedy karta miejska jako alternatywa wobec dotychczasowych rozwiązań nie wymaga wiązania się porozumieniami z jakąkolwiek instytucją finansową. Wierzymy, że będzie bardzo popularna i efektywnie wykorzystywana - mówił Dariusz Kacprzyk, dyrektor departamentu współpracy z korporacjami BRE Banku.

Krakowska Karta Miejska funkcjonuje od 2007 r. (pilotaż systemu odbył się w 2005 r.).

Do tej pory wydanych zostało ok. 0,5 mln elektronicznych biletów. W ramach systemu działa 65 automatów, umożliwiających zakup biletów MPK. System jest wielofunkcyjny, karta może służyć jako nośnik biletu okresowego oraz biletu i legitymacji studenckiej (takich legitymacji jest ok. 70 tys.).

Władze MPK zapowiadają, że system będzie rozbudowywany tak, by w przyszłości Krakowską Kartą Miejską można było np. zapłacić za parkowanie w centrum miasta.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.