PARTNER PORTALU
  • BGK

W Krakowie mieszkańcy mówią "sprawdzam" i powołują Komisję Rady Miasta

  • PAP/AH    14 marca 2018 - 16:54
W Krakowie mieszkańcy mówią "sprawdzam" i powołują Komisję Rady Miasta
Fot. Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu w Krakowie

W Krakowie powołano Komisję Rady Miasta, która zbada zmiany w organizacji ruchu w strefie płatnego parkowania. Chcieli tego mieszkańcy tworzący Inicjatywę "Nic o nas bez nas".
  • Propozycja zgłoszona przez mieszkańców jest pierwszym przypadkiem obywatelskiego projektu uchwały rozpatrywanej i przyjętej przez krakowskich radnych w tej kadencji.
  • Inicjatorzy uchwały domagają się od władz miasta zweryfikowania, czy program "Mobilny Kraków" jest zgodny z prawem.
  • Domagają się także wyjaśnień, dlaczego nie wyznaczono w strefie płatnego parkowania odpowiedniej liczby miejsc dla niepełnosprawnych.
  • Chcą także zweryfikowania umów na zaprojektowanie i wprowadzenie zmian w organizacji ruchu, na co wydano 4 mln zł.
  • Mieszkańcy chcą także zweryfikowania pod kątem zgodności z prawem tzw. uchwały parkingowej.

Pełnomocnik Komitetu Mieszkańców "Nic o nas bez nas" Agnieszka Gilarska mówiła, że w ciągu siedmiu tygodni od 11 grudnia do końca stycznia mieszkańcy pod obywatelskim projektem uchwały ws. powołania komisji zebrali podpisy 9 tys. 165 osób. 6 tys. 800 z tych podpisów zostało zweryfikowanych pozytywnie. Według mieszkańców popierających tę inicjatywę podczas wprowadzania zmian w organizacji ruchu w strefie płatnego parkowania doszło do nieprawidłowości.

- Zależy nam na tym, żeby komisja powstała jeszcze w tej kadencji - mówiła Agnieszka Gilarska.

Inicjatorzy uchwały domagają się od władz miasta: zweryfikowania, czy program "Mobilny Kraków" jest zgodny z prawem, wyjaśnienia dlaczego mimo tego, że do 30 czerwca 2017 r. miasto miało obowiązek wyznaczyć w strefie płatnego parkowania odpowiednią liczby miejsc dla niepełnosprawnych, tak się nie stało oraz zweryfikowania umów na zaprojektowanie i wprowadzenie zmian w organizacji ruchu, na co wydano 4 mln zł. Mieszkańcy chcą także zweryfikowania pod kątem zgodności z prawem tzw. uchwały parkingowej.

- Jesteśmy zwykłymi mieszkańcami - mówiła Gilarska. - Mamy dość nazywania nas Januszami chcącymi parkować w swojej sypialni. Mamy dość posądzania nas o wyłudzanie abonamentów mieszkańca. Mamy dość mówienia o nas na oficjalnych miejskich kanałach jako o grupie osób, które nawołują do łamania prawa. Mamy dość insynuowania, że jesteśmy czyjąś polityczną przybudówką - dodała i zaapelowała do radnych o powołanie komisji.

Inicjatywę mieszkańców wsparli radni klubu PiS oraz Przyjazny Kraków składając wnioski o rozpatrzenie obywatelskiego projektu uchwały w trybie jednego, a nie dwóch czytań. Radni wszystkich klubów podkreślali determinację mieszkańców.

- To pierwszy przypadek takiej mobilizacji mieszkańców. Ze względów merytorycznych i społecznych powinniśmy poprzeć powstanie tej komisji - mówił Wojciech Wojtowicz z PO. Jego klubowy kolega Wojciech Krzysztonek powiedział podczas dyskusji, że wprowadzając zmiany Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu "nie stanął do końca na wysokości zadania", zwłaszcza w zakresie komunikacji i konsultacji z mieszkańcami. - Te zmiany, które zostały wprowadzone dotyczą miejsc, gdzie ludzie żyją i pracują, dotyczą żywej tkanki - mówił Krzysztonek. Dodał, że trzeba się skoncentrować na aspekcie merytorycznym, a nie ulegać atmosferze zbliżającej się kampanii wyborczej.×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.