PARTNER PORTALU
  • BGK

W Krakowie taryfa za wodę i ścieki pozostanie bez zmian

  • PAP/AH    8 listopada 2017 - 15:32
W Krakowie taryfa za wodę i ścieki pozostanie bez zmian
Wśród największych miast w Polsce Kraków ma jedną z najniższych taryf. Fot. Shutterstock

W 2018 r. taryfa za dostarczanie wody i odbiór ścieków w Krakowie pozostanie bez zmian – 10,15 zł za metr sześc. – poinformował w środę (8 listopada) wiceprezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji Paweł Senderek.
• W Krakowie taryfa łączna za dostarczanie wody i odbiór ścieków trzeci rok z rzędu pozostanie bez zmian.

• Na inwestycje m.in. na budowę nowych odcinków sieci kanalizacyjnej i wodociągowej oraz modernizację istniejącej MPWiK chce wydać w przyszłym roku 120 mln zł.

- Wśród największych miast w Polsce mamy jedną z najniższych taryf. Jesteśmy trzeci od końca, taniej tylko w Lublinie i Łodzi, pozostałe duże miasta są droższe albo dużo droższe - powiedział dziennikarzom wiceprezes Senderek.

Od 2000 r. krakowskie wodociągi z funduszy unijnych pozyskały na inwestycje w gospodarkę wodno-ściekową 520 mln zł, ponad 400 mln zł już wydano. Do każdej inwestycji MPWiK dokłada środki własne.

Do 2019 r. realizowane będą piąty i szósty etap wieloletniego projektu. Jak poinformował Senderek, tylko w 2018 r. na inwestycje przeznaczonych zostanie w sumie - z dotacji i środków własnych spółki - 120 mln zł.

Powstanie ponad 6 km nowej sieci kanalizacyjnej głównie na peryferyjnych terenach miasta, 3,5 km sieci wodociągowej, a modernizacje, remonty i przebudowy obejmą kolejnych 30 km. Zaplanowano także wdrożenie inteligentnego systemu nadzorowania działania sieci wodociągowo-kanalizacyjnej oraz unowocześnienie Oczyszczalni Ścieków w Płaszowie, gdzie powstanie nowy piaskownik i węzeł przeróbki osadów. "Dzięki tej ostatniej inwestycji będziemy mogli zwiększyć produkcję biogazu i poprawić proces oczyszczania ścieków" - powiedział Senderek.

W kolejnym etapie inwestycji realizowane będą: remont kolektora doprowadzającego ścieki do oczyszczalni Kujawy z rejonu ul. Igołomskiej, budowa kanalizacji sanitarnej w ciągu ulic: Unruga, Winnickiej, Skotnickiej i Podole wraz z przebudową sieci wodociągowej, gazowej i kanalizacji deszczowej na ul. Skotnickiej. Budowę nowej infrastruktury zaplanowano dla osiedli Branice, Mogiła i Pleszów. Poprawiona ma być także efektywność energetyczna oczyszczalni ścieków Kujawy - dzięki montażowi turbiny gazowej nadmiar wytwarzanego biogazu zostanie wykorzystany do produkcji energii elektrycznej i cieplnej.

Według szacunków MPWiK sprzedaż wody w Krakowie będzie się utrzymywać na poziomie stabilnym - na koniec grudnia 2017 r. jest on prognozowany na 48 mln m sześc.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.