PARTNER PORTALU
  • BGK

W Krakowie zrobią z odpadów budki lęgowe dla ptaków

  • PAP    21 marca 2014 - 08:44
W Krakowie zrobią z odpadów budki lęgowe dla ptaków

W Krakowie zawiśnie 100 budek lęgowych dla ptaków wykonanych z desek odnalezionych w śmieciach. Pomysłodawcą takiego wykorzystania odpadów jest prezes MPO Kraków Henryk Kultys - poinformował PAP krakowski magistrat.
"Włączenie się do akcji budowania budek dla jerzyków jest dla MPO elementem dbałości o nasze środowisko. Dlatego wspieramy działalność stowarzyszenia Asocjacji Promotorów Radosnego Ptaka, które pomaga odbudować populację tych niewielkich miejskich ptaków" - powiedział Kultys.

Budki zbudowano w stolarniach należących do MPO z drewna, które udało się odzyskać z odpadów wielkogabarytowych. 40 budek już umieszczono na budynkach, dzięki współpracy z jednym z krakowskich deweloperów.

Pozostałe 60 inicjator akcji stowarzyszenie Asocjacji Promotorów Radosnego Ptaka przekaże instytucjom lub osobom prywatnym, które wyrażą na to chęć, oraz będą dysponowały odpowiednio wysokimi i pozbawionymi wystających elementów architektonicznych ścianami oraz murami.

"Trzeba wiedzieć, że jerzyki to ptasie szybowce, które aby wystartować potrzebują gładkiej ściany o wysokości co najmniej pięciu metrów. Te pożyteczne ptaszki wypadają z budek i na tej odległości nabierają odpowiedniej prędkości, aby rozwinąć skrzydła do lotu. Jerzyki są nieocenionymi sprzymierzeńcami człowieka w walce z plagą komarów. Jeden jerzyk jest w stanie dziennie skonsumować aż 20 tys. insektów" - informuje Asocjacja Promotorów Radosnego Ptaka.

Prezes MPO Henryk Kultys został ambasadorem Asocjacji Promotorów Radosnego Ptaka.

"Asocjacja Promotorów Radosnego Ptaka to krakowski projekt obywatelsko - artystyczno - urzędniczy pozbawiony wszelkich elementów administracyjnych i prawnych. W konwencji happeningu, zabawy oraz współpracy pragniemy przywrócić właściwą liczebność populacji ptaków miejskich. Z dużych miast zniknęły wróble, sikorki oraz inne drobne ptaszki. Ocieplanie budynków przepędziło również jerzyki. Można to zmienić budując i montując specjalne budki lęgowe" - napisali o sobie uczestnicy Asocjacji.

Jak podkreślili, większość budek spotykanych w internecie lub sklepach nie odpowiada potrzebom ptaków, dlatego na swojej stronie w dziale "zrób to sam" zamieścili m.in. schematy prawidłowo skonstruowanych ptasich domków.

"Nie handlujemy budkami, a jedynie polecamy ich zakup lub własnoręczne wykonanie. Budki można wieszać i montować przez cały rok na dowolnym drzewie z zachowaniem zdrowego rozsądku. Polskie prawo tego nie zabrania - ale warto wcześniej zadzwonić do ornitologa, spytać straż miejską lub zarządcę terenu. Budki przybijamy gwoździem, który wbrew pozorom nie szkodzi drzewu. Przywiązywanie lub okręcanie drutem bądź sznurem pnia - to błąd!" - informują organizatorzy.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (1)

  • Pedro, 2014-03-21 13:53:37

    Nie wiem jak chcecie pogodzić wykonanie dobrych budek z materiałem z odpadów, jedno drugiemu przeczy, ale powodzenia.