PARTNER PORTALU
 • BGK

W Krośnie woda w górę

 • krosnocity.pl (Piotr Dymiński)    17 stycznia 2012 - 20:49
W Krośnie woda w górę

Zaledwie 10 głosami „za” Rada Miasta w Krośnie wprowadziła podwyżki cen za wodę i odprowadzane ścieków. Nowe stawki wchodzą w życie od lutego. Woda zdrożeje co prawda o 3,8%, za to ścieki, aż o 8,9%. O konieczności podwyżek radnych przekonywał prezes tamtejszego MPGK, Janusz Fic.
Nowa taryfa wejdzie w życie od 1 lutego 2012 roku i jak zapewnia MPGK, „została sporządzona rzetelnie z uwzględnieniem ochrony interesów odbiorcy końcowego, ale również z uwzględnieniem jego wymagań i oczekiwań, a także przepisów prawa" - czytamy na oficjalnej stronie przedsiębiorstwa. - Wszyscy chcemy, żeby nasza woda była nieskazitelnie czysta, a odprowadzane ścieki zawierały coraz mniej związków wpływających niekorzystnie na nasze zdrowie i środowisko, dlatego podwyżki cen są nieuniknione - podkreśla Janusz Fic, prezes Krośnieńskiego Holdingu Komunalnego - MPGK w Krośnie.

Według nowych stawek, za metr sześcienny wody zapłacimy 3,28 zł, natomiast za ścieki 4,16 zł (ceny brutto). W przypadku wody nastąpił wzrost ceny o 3,8% czyli o 0,12 zł/m3, a w przypadku ścieków wzrost wynosi 8,9% czyli o 0,34 zł/m3.

W rozliczeniu z odbiorcami usług dostawy wody i odbioru ścieków stosowana jest także opłata abonamentowa za dokonanie odczytu i rozliczenia oraz utrzymanie w gotowości do świadczenia usług urządzeń wodociągowo-kanalizacyjnych. Opłata ta dla gospodarstw domowych z dwumiesięcznym okresem rozliczeniowym w rozliczeniu prognozowanym wyniesie 10,56 zł/mc (brutto) i będzie wyższa od ubiegłorocznej o 0,59 zł/mc czyli o 5,9%.

Przykładowo: gospodarstwo domowe korzystające z usług dostawy wody i odbioru ścieków, składające się z 4 osób i zużywające przeciętnie 3m3 wody (na osobę/miesiąc), zapłaci rachunek za 2-miesiące wyższy o 12,22 zł, tj. o 6,5% więcej niż płaci obecnie. Jest to o 1,53 zł/na osobę w skali miesiąca.

Czytaj też:Lawina podwyżek zalewa kraj

- Wpływ na wzrost ceny za wodę i ścieki mają warunki ekonomiczne, w jakich funkcjonuje spółka MPGK, a które znacząco wpływają na poziom kosztów i przychodów w roku obowiązywania taryfy. Główną przyczyną wzrostu cen za wodę i ścieki jest wzrost kosztów: zakupu energii, amortyzacji związanej z realizowanymi inwestycjami, podatków od nowych inwestycji oraz wynagrodzeń - tłumaczył Janusz Fic. - Koszty energii elektrycznej w porównaniu do roku ubiegłego wzrosły blisko 13,5 %, co każdy z nas zapewne zauważył otwierając kopertę z rachunkiem PGE - dodaje prezes.

Kosztowna i konieczna modernizacja
Równocześnie MPGK prowadzi liczne programy modernizacyjne (Miliony na inwestycje wodno-sciekowe). Przykładowo produkcja energii elektrycznej we własnym zakresie w elektrowni biogazowej pozwala na znaczne zmniejszenie kosztów zakupu energii od lokalnych dostawców i tym samym na zmniejszenie kosztów. Z drugiej strony nowe inwestycje też kosztują, do naszych rachunków za wodę i ścieki MPGK dolicza zatem amortyzację inwestycji.

- Realizacja kosztownych inwestycji w modernizację całej infrastruktury jest niezbędna z uwagi na konieczność zapewnienia długofalowego bezpieczeństwa funkcjonowania systemu zaopatrzenia w wodę i systemu odprowadzania ścieków - podkreśla Janusz Fic.×
KOMENTARZE (3)

 • gklewski, 2012-01-20 08:53:46

  Głupi skundlony naród! Kiedy w "socjalrealu" podwyższono cenę cukru to zdemolowano Radom, teraz gniotą nas nonsensownymi podwyżkami -i nic!!! Jak tak tam matołki się żyje w drogim Waszemu sercu kraju - pardom w Tuskolandii?
 • Uśka B., 2012-01-17 22:25:13

  Cóż?Na przeznaczenie się nie poradzi ! Od ludzi też przecież wiele zależy,prawdaż?
 • Niutki, 2012-01-17 22:18:16

  chyba nie ostatni raz prawda? bedą jeszcze kontynuować podwyżki?