PARTNER PORTALU
 • BGK

W których miastach przed zagrożeniem ostrzegą cię SMS-em ?

 • pt    29 maja 2014 - 11:58
W których miastach przed zagrożeniem ostrzegą cię SMS-em ?

Coraz więcej miast decyduje się na uruchomienie systemów ostrzegania mieszkańców o zjawiskach pogodowych za pomocą SMS-ów.
60 spośród 123 miast powiatowych 6 województw: świętokrzyskiego, podkarpackiego, małopolskiego, śląskiego, dolnośląskiego i opolskiego wysyła powiadomienia SMS do mieszkańców.

Oznacza to, że wciąż ponad połowa z nich nie wykorzystuje krótkich wiadomości tekstowych do ostrzegania o nagłych zdarzeniach takich jak burze, nawałnice, podtopienia, powodzie.

Najrzadziej po SMS-y sięgają urzędnicy w województwie świętokrzyskim. Na 13 miast powiatowych tego województwa taki system wdrożono tylko w Sandomierzu, który w 2010 roku dotknęła wielka powódź.

Na Opolszczyźnie na ostrzeżenie dostarczone w formie krótkiej wiadomości tekstowej mogą liczyć mieszkańcy Kędzierzyna-Koźla, Kluczborka oraz Krapkowic. Pozostałe 8 miast powiatowych w tym województwie nie udostępnia takiego serwisu.  

Do mieszkańców esemesują urzędnicy 10 z 11 miast powiatowych na Podkarpaciu. Taka usługa została uruchomiona w Jarosławiu, Jaśle, Sanoku, Dębicy, Leżajsku, Mielcu, Rzeszowie, Kolbuszowej, Krośnie oraz Tarnobrzegu.

Podobnie sytuacja wygląda w Małopolsce, gdzie z krótkich wiadomości tekstowych korzysta połowa miast powiatowych. Na powiadomienia mogą liczyć mieszkańcy Bochni, Brzeska, Oświęcimia, Proszowic, Wieliczki, Myślenic, Tarnowa, Dąbrowy Tarnowskiej i Chrzanowa.   

W przypadku województwa śląskiego z powiadomień SMS korzysta 16 miast powiatowych
– Chorzów, Jaworzno, Katowice, Kłobuck, Lubliniec, Mikołów, Pszczyna, Racibórz, Rybnik, Sonsowiec, Tychy, Będzin oraz Żywiec.  Krótkich wiadomości tekstowych z urzędu nie otrzymają mieszkańcy pozostałych 17 miast powiatowych na Śląsku.

Dużą popularnością powiadomienia SMS cieszą się na Dolnym Śląsku, gdzie 21 spośród 26 miast powiatowych zdecydowało się na taką formę komunikacji z mieszkańcami. Wśród miast, które nie korzystają z powiadomień SMS znajduje się Wrocław, Trzebnica, Głogów, Środa Śląska i Dzierżoniów.

-Dzisiaj prawie każdy mieszkaniec ma przy sobie telefon lub smartfon. Dlatego informacja wysłana SMS-em dociera do odbiorców szybciej, niż jakiekolwiek inne medium – telewizja, a nawet Internet - mówi Marcin Papiński, dyrektor w firmie Infobip.

- Jesteśmy zaskoczeni, że tak wiele miast powiatowych w analizowanych województwach wciąż nie wykorzystuje SMS-ów, jako narzędzia do kontaktu z mieszkańcami. Warto pamiętać, że jedna krótka wiadomość tekstowa może wpłynąć na zmniejszenie strat spowodowanych przez nagłe zjawiska atmosferyczne.

System do wysyłania SMS-ów można wykorzystywać nie tylko do wysyłania ostrzeżeń meteorologicznych. Może sprawdzić się również jako narzędzie do wysyłania mieszkańcom przypomnień o odbiorze dokumentów, zapłacie podatków, czy też do zapraszania mieszkańców na wydarzenia kulturalne i sportowe organizowane przez miasto.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Modernizujmy armię rozsądnie. Wnioski po Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach ⬇️ @polskathetimes @EECKatowice polskatimes.pl/strefa-biznesu…
  @EECKatowice - (RT) @PZLSwidnik
 • W wiceministrem zdrowia Zbigniewem J. Królem @MinZdrowia na @EECKatowice rozmawialiśmy m.in. o zdrowiu publicznym. Po I wojnie światowej Polska była wschodnioeuropejskim liderem w tej dziedzinie #zdrowiepubliczne #EKG2018 #EEC2018 bit.ly/2kezwvf https://t.co/TL0Aq2HW8R
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (2)

 • Gliwiczanka, 2014-05-30 10:36:43

  Na Śląsku również Gliwice powiadamiają swoich mieszkańców SMSem o możliwych zagrożeniach.
 • PIK, 2014-05-30 07:37:47

  To ile miast korzysta to jedno, drugie (najważniejsze) ilu mieszkańców takich miast zarejestrowało się i dopisało do bazy numerów swój telefon. Jeśli np. 200 na 40 tysięczne miasto - to żaden z tego systemu pożytek.