PARTNER PORTALU
  • BGK

W którym mieście najtańsze mieszkanie?

  • AT    12 lutego 2013 - 19:38
W którym mieście najtańsze mieszkanie?

Łódź, Warszawa, Kraków, Wrocław, Poznań i Trójmiasto - gdzie można najtaniej kupić mieszkanie? Jak wynika z raportu Szybko.pl, Metrohouse i Expandera najbardziej spadły ceny lokali w Krakowie, natomiast na obniżki cen mieszkań muszą jeszcze poczekać wrocławianie.
KRAKÓW

Na rynku mieszkań rządzi cena

Nabywcy mieszkań w Krakowie mogą mieć powody do zadowolenia. Jak wynika z najnowszego raportu Szybko.pl, Metrohouse i Expandera to właśnie tutaj w ciągu ostatniego roku najbardziej spadły ceny lokali z rynku wtórnego. Ponadto banki poluzowały politykę kredytową i obecnie za ratę kredytu zaciągniętego na mieszkanie o powierzchni 60 m kw. krakowianie płacą o 428 zł mniej niż jeszcze we wrześniu ubiegłego roku.

Czytaj też: Nowe mieszkania tańsze niż rok wcześniej

Coraz tańszy kredyt na własne M w Krakowie

Początek lutego obfituje w dobre wiadomości dla osób, które planują nabyć mieszkanie z rynku wtórnego w Krakowie. Spadły ceny lokali oraz poluzowano politykę kredytową.

- Po 4 obniżkach stóp procentowanych NBP stawka WIBOR 3M, od której jest uzależnione oprocentowanie większości kredytów w PLN, spadła do jednego z najniższych poziomów w historii. Wynosi ona tylko 3,81%, podczas gdy najniższa odnotowana wartość to 3,8% (6 sierpnia 2010 r.) - mówi Jarosław Sadowski, Główny Analityk firmy Expander.

- W rezultacie przeciętne oprocentowanie nowoudzielanych kredytów w złotych szybko spada. Jeszcze we wrześniu 2012 r. wynosiło ono 6,49%, a obecnie już tylko 5,53% (dla kredytu 300 tys. zł, LTV 75%). Spadają więc również raty kredytów. Jeśli połączymy to z niższymi cenami nieruchomości, to okaże się, że rata kredytu zaciąganego na zakup mieszkania w Krakowie (o powierzchni 60 m2) spadła od września aż o 428 zł - dodaje.

Największe spadki cen w kraju

W Krakowie odnotowano największe spadki cen transakcyjnych za mieszkania w kraju

- W ciągu ostatnich 12-stu miesięcy przekroczyły poziom 20 proc. Drugi rekord to różnice pomiędzy cenami transakcyjnymi a ofertowymi, które wynoszą 19,2 proc. Oznacza to, że oferta rynkowa ma niewiele wspólnego z oczekiwaniami nabywców mieszkań, którzy z rynku wybierają mieszkania najtańsze, o niższym standardzie i gorszej lokalizacji. Obecnie średnia cena m kw. sprzedawanego mieszkania wynosi 5273 zł - mówi Marcin Jańczuk z Metrohouse & Partnerzy.

W Krakowie sprzedawane są również największe mieszkania.

- Sprzedawane lokale mają średnią powierzchnię 54,9 m kw., a średnia cena transakcyjna wynosi 288 tys. zł - dodaje.

Kraków ma najdroższe kamienice

Rynek mieszkaniowy w Krakowie na mapie Polski wyróżniają także ceny za lokale w zabytkowych kamienicach.

- Oferta mieszkań na rynku wtórnym w Krakowie zdecydowanie różni się w porównaniu z resztą kraju. Zdecydowanie najdroższe są tu mieszkania w kamienicach - średnio około 7900 złotych za metr i wbrew pozorom nie ma ich w ofercie dużo. Stanowią około 14% sprzedawanych lokali, podczas gdy w Gdańsku czy Wrocławiu jest to ponad 20%. Kraków jest również jedynym miastem, gdzie mieszkania w budynkach powstałych po 2007 roku to 50% podaży - podsumowuje Marta Kosińska, ekspert Szybko.pl.×
KOMENTARZE (1)

  • kalmano, 2013-11-12 12:21:08

    Nieruchomości magazynowe potaniały do takiego poziomu, że szok, jest bardzo tanio i raczej trudno spodziewać się tego, żeby skończyło się to inaczej, niż potężnym wzrostem ilości inwestycji. Obserwujecie Jartom? Takich zmian nie pamiętam od dawna - tylko inwestować...