PARTNER PORTALU
 • BGK

W kwietniu szczegóły ws. elektrowni atomowej

 • newseria.pl    20 marca 2013 - 09:09
W kwietniu szczegóły ws. elektrowni atomowej

PGE, KGHM, Enea i Tauron, czyli spółki które zamierzają wspólnie budować elektrownię jądrową, szczegóły współpracy mają ustalić w kwietniu. Rozmowy dotyczą głównie sposobu finansowania tej kosztownej inwestycji.
Prezes Tauronu, podobnie jak PGE, wskazują na brytyjskie rozwiązania, gdzie państwo udziela wsparcia atomowemu projektowi. Bez dodatkowego źródła finansowania powstanie takiej siłowni w Polsce nie będzie możliwe - uważają przedstawiciele spółek.

- Trwają prace zespołów roboczych. W pierwszej fazie wejdziemy do spółki razem z partnerami - mówi Dariusz Lubera, prezes Tauronu. - Najpóźniej w kwietniu powinna nastąpić pierwsza faza naszego wspólnego przedsięwzięcia zakończona ustaleniem, w jaki sposób wchodzimy do spółki PGE Energia Jądrowa.

Czytaj też: Elektrownia atomowa liczy na państwową kasę

We wrześniu minionego roku Polska Grupa Energetyczna, Tauron, KGHM Polska Miedź oraz Enea podpisały list intencyjny, który zakłada, że spółki ustalą projekt umowy nabycia udziałów w PGE EJ 1. To spółka celowa odpowiadająca za bezpośrednie przygotowanie procesu inwestycyjnego budowy i eksploatacji pierwszej polskiej elektrowni jądrowej. Termin ważności listu intencyjnego w sprawie partnerstwa dla budowy elektrowni atomowej upływa 4 maja.

Umowa ma regulować prawa i obowiązki każdej ze stron przy realizacji projektu, przy założeniu, że Polska Grupa Energetyczna będzie pełnić rolę wiodącą w całym przedsięwzięciu.

Czytaj też: Ponad połowa mieszkańców Pomorza chce elektrowni jądrowej

- Na tym etapie nie ma większych problemów. Rozmowy dotyczą normalnej wyceny, uzgodnień, przeprowadzenia due dilligence spółki (wszechstronnego badania pod kątem biznesowym i finansowym - red.) - wyjaśnia Dariusz Lubera. - Przed nami decyzje kluczowe, na jakim poziomie będziemy chcieli objąć akcje i czy to się przełoży na udziały w inwestowaniu i finansowaniu.

Podczas wcześniejszych rozmów prezes Tauronu zapowiadał, że udział spółki w mocach przyszłej elektrowni mógłby wynosić 400-600 MW.

- Jesteśmy zainteresowani, by do miksu energetycznego Tauronu wprowadzić kilkaset megawatów energii jądrowej, kiedy ona się pojawi. Nie przesądzałbym dzisiaj, czy to będzie 300, czy to będzie 600 MW. Muszą się tutaj wypowiedzieć wszyscy potencjalni udziałowcy, a przede wszystkim lider - Polska Grupa Energetyczna - uważa Dariusz Lubera.

Zdaniem prezesa Tauronu, mimo udziału w inwestycji największych spółek Skarbu Państwa, finansowo spółki te nie udźwigną tej inwestycji bez dodatkowego wsparcia.

- Nakłady są tak potężne, że nawet gdy je skumulujemy, to i tak bez wejścia kogoś z zewnątrz to będzie za mało - tłumaczy. - Ostatnia wypowiedź premiera Tuska po spotkaniu jądrowym jest jednoznaczna. Energetyka jądrowa w Polsce będzie budowana i rozwijana. Natomiast odrębną kwestią jest, w jaki sposób państwo wesprze ten projekt.

Prezes przywołuje przykład Wielkiej Brytanii, gdzie francuski EDF, który chce budować nowe bloki jądrowe, negocjuje z rządem nowy typ długoterminowego kontraktu. To tzw. contracts for difference (kontrakt na różnicach cenowych), gdzie rząd gwarantuje, że dopłaci producentowi, jeśli rynkowa cena energii będzie niższa niż ta ustalona w umowie. Ale gdy stawka będzie wyższa, producent zwróci nadwyżkę.×
KOMENTARZE (3)

 • pom, 2013-03-20 17:29:08

  służby państwowe podobno w razie awarii , ataku terrostycznego upadku meteorytu czy innego statku gwarantuja wydanie czarnych workw
 • Horror - atomowa, 2013-03-20 17:13:19

  Energetyka jądrowa jest w polskich warunkach jednym, wielkim sokiem na kasę podatników. Sprzeciwmy się temu stanowczo, bo nie możemy liczyć że Panstwo sie nami zaopiekuje w przypadku awarii.
 • rrr, 2013-03-20 16:28:20

  JAK UPADAĆ W TO W WIELKIM STYLU . A STAĆ NASZĄ ZIELONĄ WYSPE SZCZĘSLIWOŚCI I NA TAKIEGO MISIA . ZAMKNIEMY I SPRYWATYZUJEMY (PRZEKAZAMY ZA GROSZE -ELEKTORATOWI)KILKA TYSIECY SZKÓL . KILKASET SZPITALI , ALE ELEKTROWNIE ZBUDUJEMY , LUD PODDANY MA PRACOWAC DO USRANEJ ŚMIERCI-TO WPROWADZICIŚMY WIADOMO ...DUŻY MIŚ DUZE OBRYWY , NO I ZA WYBRANĄTECHNOLOGIĘ KTOŚ PEWNIE ODPALI.  rozwiń