PARTNER PORTALU
  • BGK

W Łazach powstała oczyszczalnia ścieków

  • PAP    18 grudnia 2012 - 13:13
W Łazach powstała oczyszczalnia ścieków

Otwarto nowoczesną oczyszczalnię ścieków, zakończono także pierwszy etap budowy sieci kanalizacyjnej w Łazach (Śląskie) - poinformował we wtorek Urząd Miasta w Łazach. To jak dotąd największa inwestycja w historii gminy. Jej koszt to ok. 20 mln zł.
Budowa nowej oczyszczalni ścieków w Łazach była koniecznością, ponieważ wcześniejszy obiekt z 1969 roku nie spełniał norm określonych w Rozporządzeniu Ministra Środowiska; okazał się także niewystarczający na potrzeby rozwijającego się miasta.

Obiekt jest przystosowany do przyjęcia 1100 m sześciennych ścieków na dobę. "W pierwszym etapie wybudowano 16,7 km sieci kanalizacyjnej, która obejmuje centrum Łaz wraz z osiedlem Podlesie; łącznie mamy 423 odbiorców. Kolejnych 100 odbiorców zdeklarowało chęć przyłączenia się do sieci" - powiedział prezes spółki gminnej Promax Tomasz Wyrwas.

Wyrwas zapewnia, że nowa oczyszczalnia jest przystosowana do przyjęcia ścieków z całego miasta. Dodał, że planowane jest jeszcze wybudowanie 7 przepompowni oraz ok. 25 km sieci kanalizacyjnej, aby można było nią objąć pozostałą część Łaz.

Koszty pierwszego etapu tego przedsięwzięcia wyniosły ok. 20 mln zł, z czego ponad 80 proc. inwestycji finansowane było ze środków Unii Europejskiej. Drugi etap powinien się rozpocząć pod koniec 2014 roku, jego koszt szacowany jest na ok. 30 mln zł. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.