PARTNER PORTALU
  • BGK

W Legnicy woda jednak w górę

  • legniczanin.pl (Grzegorz Wala)    29 listopada 2011 - 10:58
W Legnicy woda jednak w górę

Radni odrzucili uchwałę zaproponowaną przez prezydenta i LPWiK. Nie zmienia to jednak faktu, że od stycznia cena wody i ścieków wzrośnie.
W nowym roku za 1 m sześc. wody i ścieków gospodarstwa domowe zapłacą 8,77 zł brutto. Prawie złotówkę więcej, bo 9,74 zł woda i ścieki kosztować będą odbiorców przemysłowych. Taka taryfa oznacza więc, że w porównaniu z obecnymi stawkami nowe wzrosną o 49 gr.

Jak powody podwyżki komentuje prezes LPWiK?

– Głównym powodem wprowadzenie wyższej taryfy jest inflacja, która powoduje coraz większe koszty działania spółki, oraz inwestycje. Niedawno rozpoczęliśmy wartą 11 mln zł modernizację oczyszczalni, która zakończy się wraz z końcem przyszłego roku. Poza tym pieniądze są potrzebne na modernizowanie starej sieci, jeszcze z lat 70. – komentuje prezes LPWiK Zbigniew Mróz.

– Apeluję do radnych by nie zatwierdzali taryfy. Zwłaszcza, że spółka zakłada zysk, wprawdzie przeznaczony na inwestycje, ale pojawia się pytanie czy w sytuacji kryzysu powinno się szukać zysku podwyższając cenę wody – mówiła jeszcze przed głosowaniem radna PiS Ewa Szymańska.

Większość radnych poszła tym tropem, sprzeciwiając się uchwale. Nie zmienia to jednak faktu, że podwyżka i tak wejdzie w życie. Prawo nie daje bowiem radnym skutecznej możliwości sprzeciwu wobec nowych cen wody i ścieków. Te ostatnie w głównej mierze zależą od LPWiK.
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.