PARTNER PORTALU
  • BGK

W lipcu łupkowy odwiert na Pomorzu?

  • PAP    23 maja 2012 - 17:00
W lipcu łupkowy odwiert na Pomorzu?

Wiceprezes PGNiG Mirosław Szkałuba powiedział w środę dziennikarzom, że spółka chce w lipcu przeprowadzić poziomy odwiert w poszukiwaniu gazu łupkowego na swojej koncesji w pobliżu miejscowości Lubocino na Pomorzu.
"Jesteśmy jednak uzależnieni od tego - i wyjaśnimy to do końca tygodnia - czy względy środowiskowe pozwolą nam poprowadzić pracę. (...)Jeżeli będziemy mogli, to myślę, że w lipcu rozpoczniemy wiercenie odwiertu poziomowego" - zaznaczył Szkałuba. Dodał, że będzie to jedyny odwiert horyzontalny, który PGNiG zamierza przeprowadzić w tym roku. "Zamierzamy też odwiercić 3-4 otwory pionowe" - powiedział.

Odwierty te będą się odbywały na koncesjach Wejherowo, Kartuzy i Stara Kiszewa. Szkałuba dodał, że spółka chce w tym roku wydać na poszukiwania gazu łupkowego 200 mln zł.

W lutym br. PGNiG poinformowało, że podpisało trzy listy intencyjne dotyczące współpracy w poszukiwaniach i zagospodarowaniu złóż gazu z łupków na terenie Polski - z PGE, Tauron Polska Energia i KGHM. Do współpracy dołączyła Enea. Obecnie trwają rozmowy miedzy spółkami nad wypracowaniem ostatecznej wersji porozumienia.

Zgodnie z podpisanymi dokumentami, firmy będą wspólnie poszukiwały gazu na należącej do PGNiG koncesji Wejherowo. Jest ona jedną z 15 koncesji poszukiwawczych gazu z łupków, jakie posiada obecnie PGNiG. Prace PGNiG rozpoczął tam w 2010 roku. Na odwiercie Lubocino-1 wykonano zabiegi szczelinowania, które potwierdziły występowanie znacznych pokładów gazu z łupków.

Czytaj też:Jak szukanie gazu łupkowego wpływa na środowisko
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.