PARTNER PORTALU
  • BGK

W Łodzi będzie darmowa komunikacja dla uczniów?

  • PAP/EM    20 lutego 2017 - 14:02
W Łodzi będzie darmowa komunikacja dla uczniów?
Pod inicjatywą "Dzieciaki bez biletów" w ciągu trzech miesięcy podpisało się ok. 3,5 tys. mieszkańców (fot. pixabay)

Działacze stowarzyszenia Inicjatywa Polska złożyli w Radzie Miejskiej w Łodzi obywatelski projekt uchwały w sprawie bezpłatnej komunikacji miejskiej dla uczniów szkół podstawowych. Pod wnioskiem zebrano ok. 3,5 tys. podpisów.
Głównym założeniem projektu uchwały przygotowanej przez Inicjatywę Polską jest rozszerzenie zakresu bezpłatnych przejazdów komunikacją miejską dla najmłodszych mieszkańców Łodzi.

Obecnie do bezpłatnych przejazdów komunikacją miejską w Łodzi uprawnione są dzieci przed ukończeniem 4. roku życia. Projekt zakłada zaś darmową komunikację do czasu zakończenia nauki w szkole podstawowej.

"Podobne rozwiązania funkcjonują już m.in. w Krakowie, a niedługo będą działały również w Warszawie. Takich zmian chcemy w Łodzi, bo to przede wszystkim wyrównywanie szans, a także oszczędności w domowym budżecie. Propozycja cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem łodzian, o czym świadczy liczba zebranych podpisów" - powiedział w poniedziałek jeden z liderów Inicjatywy Polskiej Dariusz Joński.

Pod inicjatywą "Dzieciaki bez biletów" w ciągu trzech miesięcy podpisało się ok. 3,5 tys. mieszkańców. Do rozpoczęcia przez radnych prac nad zaproponowaną uchwałą jej inicjatorzy musieli przedstawić minimum tysiąc podpisów.

Projekt uchwały razem z podpisami w poniedziałek trafił m.in. przewodniczącego Rady Miejskiej w Łodzi Tomasza Kacprzaka oraz wiceprezydenta miasta Wojciech Rosickiego. "Chcemy by radni, jak najszybciej zajęli się procedowaniem uchwały i by proponowane rozwiązania weszły w życie od 1 czerwca br." - dodał Joński.

W przypadku przyjęcia uchwały przez radnych, w Łodzi bezpłatny transport dostępny będzie dla ok. 80 tys. dzieci w wieku szkolnym. Według wnioskodawców wprowadzenie darmowych przejazdów dla dzieci będzie kosztowało miasto rocznie ok. 2,5 mln zł.

Jak dodał Joński, obecnie zbiórka podpisów pod podobnymi projektami trwa m.in. w Koszalinie, Gdyni, WałbrzychuWrocławiu i Legnicy.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.