PARTNER PORTALU
  • BGK

W Łodzi będzie darmowe WiFi w komunikacji miejskiej

  • PAP    29 kwietnia 2015 - 17:54
W Łodzi będzie darmowe WiFi w komunikacji miejskiej
(philcampbell / Flickr)

Jesienią tego roku łodzianie prawdopodobnie będą mogli korzystać z bezpłatnego dostępu do internetu w ponad 200 łódzkich autobusach i tramwajach. To ok. 1/3 wszystkich pojazdów MPK.
Bezpłatny dostęp do internetu w ponad 200 autobusach i tramwajach to jedno ze zwycięskich zadań, które ma zostać sfinansowane z budżetu obywatelskiego na 2015 r. Miasto zdecydowało, że nie będzie to jednak projekt jednoroczny, a co najmniej trzyletni - do końca 2017 r. Jego koszt szacowany jest na ponad 1,1 mln zł. Zmiana zostanie zapisana w Wieloletniej Prognozie Finansowej miasta.

Prezes MPK-Łódź Zbigniew Papierski zapowiedział w środę (29 kwietnia), że bezpłatne WiFi - tak jak zostało to określone w zadaniu finansowanym z budżetu obywatelskiego - zostanie zainstalowane w ponad 20 niskopodłogowych tramwajach i ponad 180 najnowszych autobusach. To mniej więcej 1/3 wszystkich pojazdów MPK.

"Przymierzamy się do rozpisania przetargu, w którym chcemy wyłonić operatora, od którego zakupimy lub wynajmiemy urządzenia. Będzie on również świadczył nam utrzymanie instalacji pozwalającej na dostęp darmowy do internetu do 2017 r." - dodał Papierski.

Darmowe WiFi najwcześniej jesienią 

Według niego najwcześniej darmowe WiFi w pojazdach komunikacji miejskiej ruszyć będzie mogło we wrześniu lub październiku tego roku.

Szef biura ds. partycypacji społecznej magistratu Grzegorz Justyński nie wykluczył, że w przyszłości możliwe będzie pozyskanie partnera komercyjnego do tego projektu tak, aby odciążyć budżet miasta w kolejnych latach od kosztów utrzymania bezpłatnego WiFi.

Od ub. roku działa miejska sieć WiFi sfinansowana z budżetu obywatelskiego na 2014 r. Bezpłatny dostęp do internetu można uzyskać w 23 punktach miasta, które oznaczone są specjalnymi tabliczkami. Większość z nich znajduje się w parkach, a także na popularnych placach i skwerach, na głównej ulicy miasta - Piotrkowskiej czy w Ogrodzie Botanicznym i ZOO.

Korzystanie z bezpłatnych hot spotów obwarowane jest regulacjami prawnymi UE. Internet nie może przekraczać 512 kb/s, zaś pojedyncze sesje nie mogą trwać dłużej niż godzinę. Po upływie tego czasu połączenie jest automatycznie przerywane. Badania wykazały prawie 200 tys. logowań do miejskiej sieci WiFi w ub. roku.

Mieszkańcy wybrali

W głosowaniu na budżet obywatelski na 2015 r. wzięło udział niemal 175 tys. łodzian. Spośród ponad 750 zgłoszonych projektów mieszkańcy wybrali 65, na które przeznaczono 40 mln zł. Znalazły się wśród nich projekty dot. m.in. poprawy infrastruktury sportowej w 15 szkołach, zakupu sprzętu medycznego dla przychodni, remontów placów zabaw, chodników i ulic.

W tegorocznej, trzeciej edycji budżetu obywatelskiego do podziału także będzie 40 mln zł. Przyjmowanie wniosków z propozycjami zadań trwa do 27 maja, a we wrześniu łodzianie w głosowaniu wybiorą te, które zostaną rekomendowane do uwzględnienia w budżecie miasta na 2016 r.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.