PARTNER PORTALU
  • BGK

W Łodzi będzie konkurs na nowe riksze

  • pap    16 października 2014 - 13:06
W Łodzi będzie konkurs na nowe riksze

Riksze jeżdżące główną ulicą Łodzi - Piotrkowską - mają być w kolorze antracytu, a rikszarze - ubrani w jednolite stroje. 27 października miasto ma ogłosić konkurs na obsługę ruchu rikszami po łódzkim deptaku.
Zwycięska firma będzie woziła łodzian i turystów przez 10 lat.

Riksze pojawiły się na łódzkim deptaku kilkanaście lat temu. Obecnie jeżdżą po niej pojazdy należące do dwóch firm. Po niedawnej modernizacji ulicy władze miasta postanowiły, że także riksze i ubiór kierujących nimi osób powinny spełniać wyższe standardy, takie jak np. meble miejskie.

Jak poinformował w czwartek szef Zarządu Dróg i Transportu w Łodzi Grzegorz Nita, 27 października ma zostać ogłoszony konkurs na obsługę ruchu rikszami po ulicy Piotrkowskiej. Do połowy grudnia oferenci będą mogli składać prace konkursowe. Wybór najkorzystniejszej oferty przez sąd konkursowy ma nastąpić w styczniu przyszłego roku.

Czytaj też: Przewozy Regionalne wystawiają pociąg na internetowej licytacji

Konkurs dotyczyć ma zarówno samych pojazdów, jak i strojów rikszarza.

"Na pewno mają być to stroje schludne, czyste i inne stroje na sezon letni, inne na jesienno-wiosenny. Sama riksza powinna być jednokolorowa i powinna nawiązywać do kolorystyki mebli miejskich - czyli antracytu. Mam nadzieję, że w ten sposób będą wpisywać się w atmosferę ulicy Piotrkowskiej i z tego powodu jest to kolorystyka narzucona z góry" - mówił plastyk miasta Jacek Gaweł.

Czytaj też: Doprowadzą pociąg z Olsztyna do lotniska w Szymanach

W sądzie konkursowym zasiądą m.in. Architekt Miasta, Miejski Konserwator Zabytków, plastyk miasta, przedstawiciele ZDiT, policji, a także Politechniki Łódzkiej, Akademii Sztuk Pięknych czy Fundacji Ulicy Piotrkowskiej.

Regulamin konkursu zakłada, że nowych riksz ma być co najmniej 40; mają się one pojawiać sukcesywnie. Zwycięska firma miałaby prawo do obsługi ruchu rikszami na Piotrkowskiej przez 10 lat. Jednym z warunków konkursu jest propozycja wysokości opłaty za przejazd. "Firmy startujące w konkursie będą musiały podać, jakie opłaty będą pobierały, ale nie będzie to element decydujący o wyborze" - dodał Nita.

Nowe riksze mają pojawić się na "Pietrynie" wiosną przyszłego roku. Ma to się zbiec w czasie z uruchomieniem w mieście Systemu Roweru Miejskiego. W konkursie może wystartować każdy, także firmy, które obecnie mają na deptaku swoje riksze. Jednak tylko zwycięzca konkursu będzie miał prawo obsługiwać ruch na Piotrkowskiej.

"Będzie to zapisane w regulaminie organizacji ruchu na ulicy Piotrkowskiej, która jest drogą wewnętrzną, w związku z tym przepisy co do organizacji ruchu wydawane są na podstawie zarządzenia prezydenta miasta" - wyjaśnił szef ZDiT.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.