W Łodzi już nie boją się spalarni

  • Patrycja Batóg
  • 16-02-2011
  • drukuj
W Łodzi podsumowano kampanię informacyjną "Czym jest ITPOK?", która miała zmienić stereotypowe myślenie o spalarni śmieci oraz promować postawy ekologiczne.
W Łodzi już nie boją się spalarni

Okazało się, że niełatwo przekonać mieszkańców do projektu budowy na Widzewie Instalacji Termicznego Przekształcania Odpadów Komunalnych (ITPOK). (Czytaj też: Jeśli spalarnie, to tylko teraz)

- Podczas paneli dyskusyjnych pojawiały się osoby, które rzeczywiście chciały się czegoś dowiedzieć. Niektórzy jednak mieli własne zdanie, którego nie zdołaliśmy zmienić - przyznał prof. Wielgosiński, ambasador projektu.

Sprawdź notowania prezydent Łodzi!

Kwestie planowanej spalarni omawiano na trzech spotkaniach, odbyły się także liczne konferencje prasowe, happeningi, eventy i konkursy plastyczne. O tym, że ITPOK to nie tylko spalarnia odpadów, ale i źródło czystej energii przekonywano za pośrednictwem 7 tys. broszur i ulotek, kampanii outodorowej na przystankach MPK, specjalnej strony internetowej oraz w spotach telewizyjnych. Kampanię wsparli także naukowcy i praktycy zajmujący się termiczną obróbką odpadów komunalnych.

Jednak, jak podkreśla urząd miasta w Łodzi, najskuteczniejszą metodą okazał się wyjazd do Wiednia grupy mieszkańców i reprezentantów rad osiedli. Podczas trzydniowego pobytu łodzianie zwiedzali spalarnię Pfaffenau w Wiedniu, której parametry zbliżone są do planowanej łódzkiej instalacji.

- Wyjeżdżając do Wiednia niektórzy byli mocno sceptyczni, jednak kiedy zobaczyli, jak to działa, uwierzyli, że taki proces jest konieczny - powiedział prof. Wielgosiński. - Teraz tę wiarę trzeba przekazać innym mieszkańcom. Niezależnie od problemów i wątpliwości temat trzeba kontynuować.

Kampania informacyjna "Czym jest IPTOK?" kosztowała łącznie 327 tys. zł.

 


KOMENTARZE (1)ZOBACZ WSZYSTKIE

Nie ma to jednak jak stara sprawdzona metoda - łapówka ;D
Choć łapówka od urzędu dla obywatela to z pewnością innowacja. Powinni zrobić więcej takich wycieczek i zwrócić się o finansowanie z programu unijnego - innowacyjna gospodarka hahaha
Jakby mnie ktoś pytał na przyszłość - też jes
...tem przeciw spalarniom. W końcu dobra wycieczka nie jest zła ;D rozwiń

Koppers Totzek, 2011-02-16 22:08:31 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE