PARTNER PORTALU
 • BGK

W Łodzi nowy system komunikacji miejskiej. Pierwsza taka zmiana od 15 lat

 • bad    16 stycznia 2017 - 17:58
W Łodzi nowy system komunikacji miejskiej. Pierwsza taka zmiana od 15 lat
W sumie o 40 km wydłużą się trasy MPK. Fot. mpk.lodz.pl

• Od kwietnia w Łodzi będzie nowy system komunikacji miejskiej.
• Rewolucyjne zmiany mają przynieść wyraźne usprawnienie w ruchu tramwajów i autobusów.
• Opracowano także propozycje nowych taryf biletowych.
- Od 15 lat nie był modyfikowany model transportu zbiorowego w Łodzi, a w tym czasie zaszły znaczące zmiany i musimy do nich dostosować siatkę połączeń MPK. Reforma jest konieczna, a jej efekty mają przede wszystkim służyć mieszkańcom - poprawić punktualność i komfort podróżowania. Na przygotowanie i wdrożenie nowego systemu mamy niecałe 3 miesiące, bo zmiany zostaną wprowadzone od 2 kwietnia - zapowiedziała prezydent Łodzi Hanna Zdanowska.

Czytaj też: Nowy dworzec Łódź Fabryczna dopuszczony do eksploatacji

Jak podkreślił dyrektor Biura Strategii UMŁ Tomasz Jakubiec, prace nad nowym systemem, poprzedzone szerokimi konsultacjami społecznymi, trwały od wielu miesięcy, a brali w nich udział przedstawiciele wielu instytucji i organizacji: MPK, ZDiT, Miejskiej Pracowni Urbanistycznej, a także eksperci i naukowcy. Finalnie, rewolucyjne zmiany mają przynieść wyraźne usprawnienie w ruchu tramwajów i autobusów, np. wspólna częstotliwość dla taboru MPK wyniesie 12 minut, a w głównym punkcie systemu, czyli na przystanku Centrum, łączącym trasę W-Z z ŁTR pojazdy będą podjeżdżać co 3 minuty.

Łódź została podzielona na 12 obszarów komunikacyjnych z dokładnym rozpracowaniem możliwych połączeń autobusowych i tramwajowych, na kilkunastu nowych ulicach pojawią się autobusy, a szereg linii ulegnie zmianie. W sumie o 40 km wydłużą się trasy MPK, a - jak powiedział prezes MPK Zbigniew Papierski - zwiększy się również tabor tramwajowy.

ZDiT opracował propozycje nowych taryf biletowych, w których podstawowe bilety 20- i 40-minutowy zdrożeją o 20 groszy, a nieznacznie również wzrosną ceny biletów okresowych, które i tak należą do najtańszych w Polsce - np. przy rocznej migawce dzienny koszt przejazdów wyniesie 2 zł, a kwartalnej - 2,50 zł.

Proponowane zmiany są znaczące i wymagają dobrego przygotowania całej operacji, która potrwa przez kolejne dwa miesiące. Jak zapewnia koordynator projektu Tomasz Bużałek, komunikacja miejska w Łodzi ma być sprawniejsza i bardziej przyjazna, jak nigdy dotąd.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (12)

 • Sowa, 2017-04-08 08:02:59

  Zmiana siatki połaczeń w tym mieście zawsze jest tylko gorsza dla użytkowników, a cudowna dla urzędników, którzy wożą się samochodami i nie mają pojęcia praktycznego jak powinny te zmiany wyglądać. Ponoć były konsultacje społeczne - szkoda że o tych konsultacjach tak nie trąbili przed zmianami, ale ...po co...za dużo ludzi by przyszło. Koszmar. Zastanawia mnie po co zmieniano numery autbusów które od lat jeździły po jednej dzielnicy zastępując je innymi, chyba tylko po to by wprowadzić zamieszanie i złudzenie że coś się zmieniło. Zlikwidowano kilka super lini i stworzono jakieś dziwne połączenia. Dlaczego nie można przejechać autobusem bez przesiadek z np. Obywatelskiej do Zgierskiej - kiedyś linia 65 , tą linią dzieci z osiedli z ul.Obywatelskiej bezpośrednio mogły też dojechać do Pałacu Młodzieży, teraz nie ma takiej możliwości, teraz nie mają żadnej możliwości dojazdu komunikacją miejską, chyba , że objadą pół miasta i przesiądą się 3 razy. Te zmiany to wprowadzane są tylko chyba po to by urzędnicy mogli sobie wypłacać premie.  rozwiń
 • Zyg, 2017-04-04 20:50:28

  Pani Zdanoska zapomniał że ludzie mieszkaja na radogoszczu wschodzie pracują w soboty iwniedzjele na godz 6.rano nie mają jak doiechać do pracy z przystanku Chele nòwek bo piersze tranwaje ruszają zbyt puzno żeby dojechać do pracy na 6 rana. Żenada kto planował ten rozkład
 • Aga, 2017-03-30 23:00:04

  Do Aga: Chyba w urzedach brak im zajec i chca pokazac ze za cos biora kaske i wymyslaja coraz glupsze pomysly robiac coraz wiekszy balagan i haos. Wszystko to z blogoslswienstwem pani Zdanowskiej. Coraz drozsze bilety jomunikacyjne i tym samym zysk dla miasta. Masakra. Chyba pora zakonczyc rzady pa...ni Zdanowskiej.  rozwiń