PARTNER PORTALU
  • BGK

W Łodzi pierwszy rok bez podwyżek czynszów

  • PAP    26 września 2013 - 15:19
W Łodzi pierwszy rok bez podwyżek czynszów

Prezydent Łodzi Hanna Zdanowska zapowiedziała, że w przyszłym roku nie będzie podwyżek czynszów w mieszkaniach komunalnych. Rodziny wielodzietne - w ramach Karty Dużej Rodziny - będą mogły natomiast liczyć na obniżkę stawki czynszu w mieszkaniach o pow. powyżej 80 m kw.
Prezydent Łodzi podczas konferencji prasowej poinformowała, że nie skorzysta z wynikającego z Wieloletniego Programu Gospodarowania Mieszkaniowym Zasobem Miasta prawa do podwyższenia czynszów i w 2014 r. nie będzie takich podwyżek w mieszkaniach komunalnych w Łodzi.

"Już na poziomie kształtowania budżetu na przyszły rok, czyli od lipca, nie uwzględnialiśmy żadnych podwyżek czynszu" - powiedziała Zdanowska. Zdaniem urzędników magistratu będzie to pierwszy rok bez takich podwyżek.

Zdanowska skierowała też do RM uchwałę dot. zmiany Wieloletniego Programu Gospodarowania Mieszkaniowym Zasobem Miasta, w której zaproponowała, aby rodziny wielodzietne posiadające troje lub więcej dzieci i mieszkające w lokalach o pow. powyżej 80 m kw. płaciły stawkę czynszu taką, jaka obowiązuje w mniejszych lokalach.

W Łodzi w przypadku lokali o pow. powyżej 80 m kw. obowiązuje stawka w wysokości 130 proc. stawki bazowej wynoszącej od kwietnia tego roku 7,02 zł za m kw. "W przypadku np. rodziny pięcioosobowej, która mieszka w lokalu gminnym o powierzchni 90 m kw. ulga w opłacie czynszowej wyniesie ok. 200 zł miesięcznie" - wyjaśniła prezydent Łodzi.

Uchwała ma wejść pod obrady RM w połowie października i jeśli radni przyjmą zmiany, obniżki mogą obowiązywać już w listopadzie - po upływie 14 dni od daty ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Łódzkiego.

Na razie nie wiadomo, ile konkretnie rodzin skorzysta z tej obniżki. Zdaniem zastępcy dyrektora Wydziału Budynków i Lokali UMŁ Andrzeja Chojnackiego, bardzo często rodziny wielodzietne nie przyjmowały dotąd lokali o pow. powyżej 80 m kw. z powodu wyższego czynszu. "Rodzina wielodzietna potrzebuje dużej przestrzeni i takie lokale chętnie byłyby przyjmowane. Mam nadzieję, że w ciągu najbliższego miesiąca - jeśli RM przyjmie tę uchwałę - taka możliwość będzie" - dodał.

Z Łódzkiej Karty Dużej Rodziny mogą korzystać rodziny mające troje i więcej dzieci. W Łodzi jest ok. 4700 takich rodzin. Pierwsze karty wydano w lipcu, a dotąd - według danych magistratu - 874 rodziny złożyły wnioski o wydanie prawie 4,5 tys. kart; odebrano ponad 3035 kart.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • GLEWS, 2013-09-27 08:20:48

    I tak nic nie robicie skur.....Wywieść Was na taczkach to mało!!!