PARTNER PORTALU
  • BGK

W Łodzi rewitalizacja za 10 mln

  • PAP    23 września 2011 - 15:28
W Łodzi rewitalizacja za 10 mln

10 mln zł kosztowała rewitalizacja zabytkowego budynku byłego Towarzystwa Kredytowego Miejskiego w Łodzi. Prace trwały ponad trzy lata, a obiekt w piątek wieczorem zostanie uroczyście oddany do użytku. Otwarciu towarzyszyć będzie wernisaż prac Henryka Cześnika.
Gmach Towarzystwa Kredytowego Miejskiego w Łodzi powstał w latach 1878-1882. Został zaprojektowany przez najsłynniejszego architekta przemysłowej Łodzi, Hilarego Majewskiego. TKM powstało z inicjatywy łódzkich fabrykantów, a jego celem było udzielanie pożyczek pod budowę kolejnych fabryk. Na frontonie budynku znajduje się zachowana dewiza Towarzystwa "Viribus Unitis" (Wspólnymi siłami).

Czytaj też: Rewitalizacja to nie remont

Budynek po II wojnie światowej był siedzibą m.in. instytutu stomatologii Akademii Medycznej; gmach, choć wpisany do rejestru zabytków, popadł w ruinę. W 2008 roku kupiła go firma Fenix Group, która rozpoczęła jego rewitalizację.

Zdaniem wiceprezes Fenix Group Radosława Martyniaka inwestycja, która pochłonęła ok. 10 mln zł, nie jest jedynie odtworzeniem wnętrza i elewacji dawnej siedziby Towarzystwa, ale neorenesansowy budynek został uzupełniony o detale znajdujące się w projekcie architekta, które nie zostały wykorzystane w pierwotnym budynku.

Prace rewitalizacyjne obejmowały m.in.: przywrócenie pierwotnego wyglądu elewacji wraz z balkonami i tarasami, rekonstrukcję polichromii i sztukaterii na nowych stropach w oparciu o dostępne archiwalia, pełną konserwację z rekonstrukcją dachu, wymianę instalacji, pogłębienie i adaptację piwnic wraz z izolacją fundamentów.

Czytaj też: Od zabytku głowa boli

W odnowionym zabytku, który nosi nazwę "Pomorska 21 Dom Towarzystwa Kredytowego" organizowane mają być przyjęcia, konferencje i bankiety. Część pomieszczeń przeznaczonych zostanie pod biura. Podziemia budynku mają zostać wykorzystane na galerię sztuki.

Na inaugurację otwarta zostanie wystawa 20 obrazów Henryka Cześnika, jednego z najwybitniejszych polskich malarzy współczesnych. Cześnik jest autorem kilkudziesięciu wystaw indywidualnych w Polsce i zagranicą, m.in. w Nowym Jorku, Toronto, Sztokholmie, Hamburgu.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.