PARTNER PORTALU
  • BGK

W Łomży przetarg na wywóz odpadów nie będzie rozstrzygnięty przed 1 lipca

  • PAP    10 czerwca 2013 - 12:52
W Łomży przetarg na wywóz odpadów nie będzie rozstrzygnięty przed 1 lipca

W Łomży do 1 lipca nie uda się rozstrzygnąć przetargu na wywóz odpadów, choć zaczną już obowiązywać ustalone przez radnych nowe stawki.
Wywozem śmieci do zakończenia przetargu ma zajmować się spółka komunalna.

Rzeczniczka prezydenta Łomży Anna Sobocińska poinformowała, że przetarg na odbiór i transport odpadów komunalnych magistrat ogłosił pod koniec maja. Termin składania ofert mija 9 lipca, podczas gdy od 1 lipca miasto zobowiązane jest do przejęcia gospodarki odpadami na swoim terenie.

Pytana, jak w takim razie w Łomży będzie do czasu rozstrzygnięcia przetargu wyglądał odbiór odpadów komunalnych, Sobocińska powiedziała, że miasto „posiada wyposażenie techniczne i kadrowe, wystarczające do spełniania obowiązków wynikających z ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, w tym w zakresie odbioru odpadów od gospodarstw domowych".

„Trwa ocena stanu prawnego wykonywanych usług na rzecz mieszkańców przez Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w okresie przejściowym, do czasu podpisania umowy z wykonawcą wyłonionym w przetargu" - dodała rzeczniczka prezydenta Łomży. Mieszkańcy będą płacili według nowych stawek.

Do minionego piątku w mieście złożono blisko 3,8 tys. deklaracji z nieruchomości osób indywidualnych (ok. 95 proc. spodziewanych) oraz praktycznie wszystkie spodziewane deklaracje spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych (551 deklaracji).

Deklaracje przyjmowane są nadal. Łomżyński magistrat zapowiada, że od lipca wobec osób, które nie złożą deklaracji o wysokości opłaty, będą wszczynane postępowania administracyjne, w wyniku których prezydent Łomży sam wyznaczy należną opłatę (w maksymalnej wysokości, wraz z odsetkami za zwłokę).

Obecnie opłaty za wywóz śmieci w Łomży liczone są w dwojaki sposób: w blokach od osoby i wynoszą ok. 5-5,6 zł, zaś w domach jednorodzinnych - od pojemnika i wynoszą ok. 13 zł za jeden odbiór (średnio dwa odbiory w tygodniu).

Stawki opłaty, które będą obowiązywać od 1 lipca 2013 roku, liczone są od gospodarstwa. Przy zadeklarowanej segregacji, w budynkach jednorodzinnych będzie to 26 zł, w mieszkaniach w blokach - 15 zł. Osoby samotne segregujące śmieci będą płaciły mniej: 16 zł w domach jednorodzinnych i 9 zł w mieszkaniu w bloku.

Gdy śmieci nie będą segregowane, wówczas opłaty wynosić będą: w domach jednorodzinnych - 35 zł, zaś w mieszkaniach w blokach - 20 zł.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.
NAJPOPULARNIEJSZE W PORTALU
NAJNOWSZE WIADOMOŚCIWyszukiwarki

Polecane oferty: