PARTNER PORTALU
 • BGK

W Lublinie droższa woda i ścieki

 • PAP    5 stycznia 2013 - 14:30
W Lublinie droższa woda i ścieki

Średnio o 3,6 proc. wzrosną ceny za wodę i odprowadzanie ścieków w Lublinie – planuje Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji.
Pieniądze mają być przeznaczone na prowadzony od 2011 r. projekt rozbudowy i modernizacji blisko 150 km sieci w Lublinie.

MPWiK chce, aby od marca 2013 r. cena za metr sześcienny wody wynosiła 3,47 zł, co oznacza wzrost o 15 groszy; stawka za odprowadzenie metra sześciennego ścieków ma wynieść 4,65 zł, czyli wzrośnie o 13 groszy. Nowe taryfy obowiązywać mają do końca lutego 2014 r.

Średnio ceny za wodę i ścieki w Lublinie wzrosną o 3,6 proc. „Jedna osoba, zużywająca średnio trzy metry sześcienne wody na miesiąc, za wodę i ścieki zapłaci więcej o 84 grosze, a czteroosobowa rodzina więcej o 3,36 zł miesięcznie" - powiedział prezes MPWiK Sławomir Matyjaszczyk.

Zgodnie z przepisami wniosek o zatwierdzenie nowych taryf MPWiK złożył u prezydenta Lublina. Rzeczniczka prezydenta Beata Krzyżanowska powiedziała, że projekt podwyżek prezydent skieruje na najbliższą sesję rady miasta, która jest planowana na 17 stycznia.

Władze MPWiK tłumaczą, że na wzrost cen ma wpływ przede wszystkim realizowany od stycznia 2011 r. projekt rozbudowy i gruntownej modernizacji systemu wodociągów i kanalizacji w Lublinie. Koszty całej inwestycji szacowane są na 275 mln zł, z czego prawie 162 mln zł pokryje dofinansowanie z unijnego programu Infrastruktura i Środowisko.

Pozostałe koszty przedsiębiorstwo ma sfinansować z własnych środków i kredytów. Jak przypomniał wiceprezes MPWiK Jacek Czarecki, w umowie o dotacji przedsiębiorstwo zobowiązało się do finansowania zadań inwestycyjnych m.in. poprzez coroczny wzrost taryf.

Projekt rozbudowy i gruntownej modernizacji systemu wodociągów i kanalizacji ma być zakończony w 2014 r. Do tego czasu powstanie 58 km nowej sieci kanalizacyjnej, a prawie 38 km tej sieci będzie przebudowane.

Gruntownie zmodernizowane zostanie prawie 50 km linii wodociągowych i powstanie prawie 4 km nowych linii. Nowa sieć będzie budowana przede wszystkim na obrzeżach miasta, gdzie rozwija się budownictwo mieszkaniowe. W centrum będą wymieniane stare instalacje.

Będzie też unowocześniona stacja wodociągowa „Zemborzycka", która dostarcza mieszkańcom miasta niemal 40 proc. wody. W oczyszczalni ścieków na Hajdowie wykonane zostaną prace mające na celu m.in. zmniejszenie jej uciążliwości dla otoczenia, poprawienie sprawności technicznej i obniżenie kosztów eksploatacyjnych.

Lublin jest obecnie skanalizowany w ok. 96 procentach. Projekt przewiduje m.in. przyłączenie do sieci ok. 7,5 tys. nowych dostawców ścieków.

Do końca 2012 r. wydatki inwestycyjne na realizację projektu wyniosły ok. 64 mln zł. Na rok 2013 zaplanowane jest wydanie ok. 107 mln zł. Będą to w większości inwestycje dotyczące budowy i rozbudowy sieci.

MPWiK realizuje także inwestycje nie objęte projektem, dotyczące przyłączeń nowych odbiorców i przebudowy sieci. W roku 2012 wydano na te cele ok. 20 mln zł, a w roku 2013 nakłady te wzrosną do 23 mln zł.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Modernizujmy armię rozsądnie. Wnioski po Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach ⬇️ @polskathetimes @EECKatowice polskatimes.pl/strefa-biznesu…
  @EECKatowice - (RT) @PZLSwidnik
 • W wiceministrem zdrowia Zbigniewem J. Królem @MinZdrowia na @EECKatowice rozmawialiśmy m.in. o zdrowiu publicznym. Po I wojnie światowej Polska była wschodnioeuropejskim liderem w tej dziedzinie #zdrowiepubliczne #EKG2018 #EEC2018 bit.ly/2kezwvf https://t.co/TL0Aq2HW8R
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (1)

 • glews, 2013-01-07 08:53:48

  ZWALIĆ TO NA TYCH PIEPRZONYCH MIESZKAŃCÓW, NIECH POLACZKI WIEDZĄ ZE ŻYCIE W TYM BANTUSTANIE BOLI I MA BOLEĆ!!!