PARTNER PORTALU
  • BGK

W Lublinie droższa woda i ścieki

  • PAP    5 stycznia 2013 - 14:30
W Lublinie droższa woda i ścieki

Średnio o 3,6 proc. wzrosną ceny za wodę i odprowadzanie ścieków w Lublinie – planuje Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji.
Pieniądze mają być przeznaczone na prowadzony od 2011 r. projekt rozbudowy i modernizacji blisko 150 km sieci w Lublinie.

MPWiK chce, aby od marca 2013 r. cena za metr sześcienny wody wynosiła 3,47 zł, co oznacza wzrost o 15 groszy; stawka za odprowadzenie metra sześciennego ścieków ma wynieść 4,65 zł, czyli wzrośnie o 13 groszy. Nowe taryfy obowiązywać mają do końca lutego 2014 r.

Średnio ceny za wodę i ścieki w Lublinie wzrosną o 3,6 proc. „Jedna osoba, zużywająca średnio trzy metry sześcienne wody na miesiąc, za wodę i ścieki zapłaci więcej o 84 grosze, a czteroosobowa rodzina więcej o 3,36 zł miesięcznie" - powiedział prezes MPWiK Sławomir Matyjaszczyk.

Zgodnie z przepisami wniosek o zatwierdzenie nowych taryf MPWiK złożył u prezydenta Lublina. Rzeczniczka prezydenta Beata Krzyżanowska powiedziała, że projekt podwyżek prezydent skieruje na najbliższą sesję rady miasta, która jest planowana na 17 stycznia.

Władze MPWiK tłumaczą, że na wzrost cen ma wpływ przede wszystkim realizowany od stycznia 2011 r. projekt rozbudowy i gruntownej modernizacji systemu wodociągów i kanalizacji w Lublinie. Koszty całej inwestycji szacowane są na 275 mln zł, z czego prawie 162 mln zł pokryje dofinansowanie z unijnego programu Infrastruktura i Środowisko.

Pozostałe koszty przedsiębiorstwo ma sfinansować z własnych środków i kredytów. Jak przypomniał wiceprezes MPWiK Jacek Czarecki, w umowie o dotacji przedsiębiorstwo zobowiązało się do finansowania zadań inwestycyjnych m.in. poprzez coroczny wzrost taryf.

Projekt rozbudowy i gruntownej modernizacji systemu wodociągów i kanalizacji ma być zakończony w 2014 r. Do tego czasu powstanie 58 km nowej sieci kanalizacyjnej, a prawie 38 km tej sieci będzie przebudowane.

Gruntownie zmodernizowane zostanie prawie 50 km linii wodociągowych i powstanie prawie 4 km nowych linii. Nowa sieć będzie budowana przede wszystkim na obrzeżach miasta, gdzie rozwija się budownictwo mieszkaniowe. W centrum będą wymieniane stare instalacje.

Będzie też unowocześniona stacja wodociągowa „Zemborzycka", która dostarcza mieszkańcom miasta niemal 40 proc. wody. W oczyszczalni ścieków na Hajdowie wykonane zostaną prace mające na celu m.in. zmniejszenie jej uciążliwości dla otoczenia, poprawienie sprawności technicznej i obniżenie kosztów eksploatacyjnych.

Lublin jest obecnie skanalizowany w ok. 96 procentach. Projekt przewiduje m.in. przyłączenie do sieci ok. 7,5 tys. nowych dostawców ścieków.

Do końca 2012 r. wydatki inwestycyjne na realizację projektu wyniosły ok. 64 mln zł. Na rok 2013 zaplanowane jest wydanie ok. 107 mln zł. Będą to w większości inwestycje dotyczące budowy i rozbudowy sieci.

MPWiK realizuje także inwestycje nie objęte projektem, dotyczące przyłączeń nowych odbiorców i przebudowy sieci. W roku 2012 wydano na te cele ok. 20 mln zł, a w roku 2013 nakłady te wzrosną do 23 mln zł.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (1)

  • glews, 2013-01-07 08:53:48

    ZWALIĆ TO NA TYCH PIEPRZONYCH MIESZKAŃCÓW, NIECH POLACZKI WIEDZĄ ZE ŻYCIE W TYM BANTUSTANIE BOLI I MA BOLEĆ!!!