PARTNER PORTALU
  • BGK

W Luboszycach będzie naturalna oczyszczalnia ścieków

  • PAP    22 sierpnia 2012 - 16:45
W Luboszycach będzie naturalna oczyszczalnia ścieków

Powstanie naturalnej oczyszczalni ścieków z trzciny w Luboszycach (Dolnośląskie) dofinansuje Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska we Wrocławiu. Inwestycja znajduje się na obszarze Natura 2000 "Odrzańskie Łęgi".
Jak poinformował w środę rzecznik prasowy Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska we Wrocławiu Robert Borkacki, ścieki będą oczyszczane w stawach porośniętych trzciną. Odwodnione i zmineralizowane osady będą kompostowane i wykorzystywane jako nawóz.

W oczyszczalni nie będzie używana energia elektryczna. Sprzęt mechaniczny zostanie wykorzystany do przepompowywania, przewożenia i przerzucania kompostu.

Elementy inwestycji to m.in. zbiornik żelbetowy, osadniki i roślinne poletka obsadzone trzcinami z dnem wykonanym z kory i mielonych gałęzi. Staw doczyszczający zapewni usuwane związków biogennych i mikrozanieczyszczeń. Rolą stawu chłonnego będzie odprowadzenie oczyszczonych ścieków do gruntu. Oczyszczalnia przyjmować będzie ścieki z miejscowości Luboszyce, Kietlów i Równa oraz ścieki dowożone z przyległych terenów.

"Łęgi Odrzańskie" Natury 2000 to teren o powierzchni ponad 20 tys. ha, na którym stwierdzono obecność 22 gatunków dzikich zwierząt. Położony jest głównie w woj. dolnośląskim, w trzech regionach: legnicko-głogowskim, wrocławskim i zielonogórskim (woj. lubuskie). Obszar stanowi fragment doliny Odry o długości 101 km, od Brzegu Dolnego do Głogowa. Na terenie są starodrzewia z licznymi drzewami pomnikowymi. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.