PARTNER PORTALU
  • BGK

W mieście były nielegalne wideorejestratory. Co z mandatami?

  • PAP/Dziennik Zachodni    17 kwietnia 2014 - 06:44
W mieście były nielegalne wideorejestratory. Co z mandatami?

- Przez kilka miesięcy dwa tzw. wideorejestratory w Siemianowicach Śląski działały nielegalnie, bez wymaganej zgody Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego.
Wideorejestratory to urządzenia rejestrujące wykroczenia popełniane przez kierowców przejeżdżających skrzyżowania na czerwonym świetle. Straż miejska otrzymała zgodę na ich zainstalowanie 14 czerwca 2013 roku. Urządzenia te działały jednak już od 21 grudnia 2012 roku i tylko do 4 kwietnia 2013 r. na podstawie odczytów z nich straż miejska wszczęła ok. 1800 postępowań (i wręczyła 1273 mandaty) - informuje "Dziennik Zachodni". - To oznacza szacunkowe wpływy do budżetu rzędu 600-700 tys. zł. Co zatem z mandatami wręczanymi w tym czasie?

Według cytowanego przez gazetę Marcina Bartoszewskiego z kancelarii radców prawnych "Bocionek, Bartoszewski i Partnerzy", straż miejska nie miała prawa nakładać kar w żadnej postaci. Jednak jego zdaniem dochodzenie zwrotu kwot, uiszczonych tytułem grzywny nałożonej w drodze takiego mandatu, nie będzie proste. Na niekorzyść obwinionych działa upływ czasu oraz fakt, że sami taki mandat karny przyjęli.

Dobrą metodą może natomiast być żądanie uchylenia przez sąd mandatu karnego bądź zażądanie odszkodowania, powołując się na wprowadzenie w błąd przez funkcjonariusza.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.