PARTNER PORTALU
  • BGK

W Mikołajkach powstał blok z mieszkaniami dla młodych

  • PAP    2 września 2014 - 16:33
W Mikołajkach powstał blok z mieszkaniami dla młodych

Gmina Mikołajki zbudowała blok z 22 mieszkaniami, w których zamieszkają przede wszystkim młode rodziny, których nie stać na zaciągnięcie komercyjnego kredytu bankowego. Zainteresowanie tymi mieszkaniami jest tak duże, że planowana jest budowa kolejnego bloku.
Jak powiedział burmistrz Mikołajek Piotr Jakubowski, zbudowany przez spółkę komunalną (Zakład Usług Komunalnych) blok ma 22 mieszkania i stoi na działce gminnej. Nie jest to ani budynek komunalny, ani socjalny. Gminna spółka na budowę zaciągnęła bankowy kredyt, który teraz będą spłacać lokatorzy, oprócz rat bankowych mieszkańcy będą także opłacać czynsz. W zależności od wielkości mieszkania i tego, czy najemcy mieszkań wpłacili wkład własny, miesięczne opłaty będą wynosić od 500 do 800 zł (rata kredytu plus czynsz). 

"W tym bloku zamieszkają rodziny, które dotąd wynajmowały mieszkania w Mikołajkach, bo nie stać ich było na zaciągnięcie kredytu bankowego. Po spłacie należnej części kredytu mieszkania te staną się własnością ludzi, którzy ten kredyt spłacili" - powiedział burmistrz Jakubowski i dodał, że koszt wynajęcia mieszkania w Mikołajkach wynosi ok. 1,2 tys. zł, tak więc koszty, jakie na lokum poniesie każda z rodzin będą niższe.

 Czytaj też:  Coraz więcej gmin chce budować mieszkania ze wsparciem państwa

Burmistrz Jakubowski przyznał, że gmina zdecydowała się na budowę bloku, ponieważ w Mikołajkach mieszka wiele młodych rodzin, których nie stać na komercyjny kredyt, bo zarabiają ok. 2 tys. zł. Ludzie ci latami wynajmowali mieszkania, część wyjeżdżała.

"Zależy nam na młodych, chcemy ich zatrzymać u siebie. Dlatego jeszcze przed budową bloku zrobiliśmy nabór chętnych do zamieszkania, wyliczyliśmy ile kto będzie płacił i przez ile lat" - powiedział Jakubowski.

Czytaj też: Mieszkania chronione: tańsza alternatywa dla domów pomocy społecznej

Zbudowany właśnie budynek jest w fazie odbiorów technicznych. Mieszkania mają od 40 do 60 m kw. Koszt zbudowania metra kwadratowego budynku w stanie surowym wyniósł 2,5 tys. zł. Każde z mieszkań będą wykańczać na swój koszt najemcy (wszyscy na stałe mieszkają w Mikołajkach - red.).

Z powodu ogromnego zainteresowania tego rodzaju mieszkaniami gmina Mikołajki zamierza postawić kolejny tego rodzaju blok, wkrótce ruszą procedury naboru chętnych.

Mikołajki są jedynym samorządem w woj. warmińsko-mazurskim, który zbudował tego rodzaju blok dla swoich mieszkańców.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.