W Olsztynie nie będzie spalarni? Piotr Grzymowicz mówi o elektrociepłowni i kontrowersjach wokół ZGOK

  • Piotr Toborek
  • 23-01-2017
  • drukuj
Dlaczego Olsztyn chce budować spalarnię, chociaż nawet resort środowiska tego nie zaleca? - My też jesteśmy przeciwni budowie spalarni na odpady zmieszane. Problemem w naszym kraju jest brak możliwości wykorzystania termicznego frakcji energetycznej, przy jednoczesnym zakazie jej składowania. Kolejny raz powtarzam, że naszym priorytetem jest jak największy odzysk wszelkich możliwych zasobów, a termicznie chcemy zagospodarować jedynie to, co można wytworzyć z pozostałości po procesie odzysku – mówi nam prezydent Olsztyna.
W Olsztynie nie będzie spalarni? Piotr Grzymowicz mówi o elektrociepłowni i kontrowersjach wokół ZGOK
Piotr Grzymowicz, prezydent Olsztyna o budowie spalarni i systemie gospodarowania odpadami (fot.umwwm.pl)

Jak pan zapatruje się na problemy Zakładu Gospodarki Odpadami Komunalnymi, który zamiast zarabiać na paliwie RDF, musi płacić, żeby ktoś chciał je odebrać? Trzynaście milionów złotych wydanych w kilka miesięcy to gigantyczna strata, a inwestycja kosztowała ponad 150 mln zł.

Piotr Grzymowicz, prezydent Olsztyna: – ZGOK nie ma problemów i w tym sensie pana teza jest nietrafna. Priorytetem działalności ZGOK-u nie jest zarabianie na RDF-ie, dlatego że termicznego unieszkodliwiania nie należy rozpatrywać w kategorii zysków i strat, lecz jako logiczne domknięcie systemu, zgodnie z hierarchią postępowania z odpadami.

ZGOK obsługuje 1/3 województwa warmińsko-mazurskiego i wykonuje zadania, do których został utworzony: odbiera, transportuje z punktów przeładunkowych, segreguje i odzyskuje odpady oraz doprowadza do ich unieszkodliwienia. Został zbudowany jako typowa instalacja mechaniczno-biologiczna (MBP) i przerabia więcej odpadów, niż planowano, wykorzystując całą swoją moc technologiczną.

Ceny odbioru odpadów do przetworzenia (270 zł/t „na bramie”) lokują się w średniej regionalnej, pomimo tego, że zakład ponosi koszty transportu odpadów ze stacji transferowych.

Także koszt budowy Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych (blisko 157 mln złotych, w tym środki Unii Europejskiej – prawie 100 mln złotych) w przeliczeniu na masę zagospodarowywanych odpadów, która trafia do instalacji (prawie 150 tys. Mg/rok ), pokazuje, iż wartość nakładów, liczona w stosunku do tony zagospodarowywanych odpadów, jest jedną z najniższych w regionie i wynosi tylko 1 047 zł/Mg. Sama spółka ZGOK po roku działalności osiąga dodatni wynik finansowy.

Wiadomo, że chcecie wybudować "spalarnię", która wykorzysta to paliwo, ale jeśli powstanie ona za trzy lata, co do tego czasu? Sprzedawanie RDF przez ten okres narazi spółkę na ogromne koszty.

– Problem z paliwem z odpadów został w ZGOK-u rozwiązany zgodnie z regułami rynkowymi i w zgodzie z procedurami prawa zamówień publicznych. Z powodu zmian w prawie – zakazujących od 1 stycznia 2016 roku składowania odpadów o kaloryczności powyżej 6 MJ/kg – unieszkodliwianie tej frakcji, a w tej grupie mieści się również RDF, stało się problemem krajowym i dotyczy to zdecydowanej większości regionalnych instalacji przetwarzania odpadów komunalnych (RIPOK).

Pisaliście zresztą o tym państwo na portalu. Unormowania te doprowadziły do nadpodaży paliwa z odpadów energetycznych i w konsekwencji – do zmian zachowań na rynku cementowniczym, uprzywilejowując właścicieli instalacji termicznych. Jest to zatem efekt niestabilnej i mało przemyślanej polityki państwa, a nie błędnych decyzji samorządów.

Budowanie przekonania, że jest to sytuacja, która dotyka tylko olsztyński ZGOK, jest nieuprawnione i ujawnia bardzo płytki ogląd tego zagadnienia. Każdy prawidłowo działający RIPOK w obecnej sytuacji rynkowej musi ponieść koszty unieszkodliwienia termicznego frakcji o kaloryczności pow. 6MJ/kg.

Muszę dodać, że studium wykonalności projektu ZGOK, uwzględniające, że może nastąpić taka sytuacja, nie zakładało zbywania paliwa z odpadów. Nie było to więc wkalkulowane w przychody spółki.

Natomiast w jej koszty wliczony był ewentualny transport do miejsc unieszkodliwienia.
Dodam jeszcze, że produkowane w ZGOK paliwo z odpadów posiada, zgodnie z projektem, dobre parametry kaloryczne, co tym bardziej uzasadnia sens jego lokalnego wykorzystania w planowanej budowie komunalnej elektrociepłowni, zasilanej paliwem alternatywnym.

 


KOMENTARZE (7)ZOBACZ WSZYSTKIE

Za bezpieczne osiąganie dodatniego wyniku finansowego fabryki śmieci ze śmieci - czyli za to, że dostawcy (czyli my mieszkańcy) nie tylko płacą za dostarczanie surowca do tej fabryki ale płacą także tej fabryce kwoty która owa "fabryka" musi zapłacić za to aby ktoś zechciał odebrać "p...rodukt" tej fabryki - taki model "cirkular ekomomy" zasługuje na jakąś nową nagrodę... rozwiń

Propozycje nazwy?, 2017-01-26 08:10:31 odpowiedz

na ulotce kolportowanej przez strone społeczną w lipcu - sierpniu 2015 w ilości 25 tys. szt. podpisało się 7 podmiotów społecznych, a kolportowały ja 3 kolejne. Informacje o naszych protestach, spotkaniach i pikietach pokazują się systematycznie na 2 portalach lokalnych, lokalnym blogu, informuje o ...nich radio Olsztyn. Prezydent Grzymowicz rozmija sie z prawdą. Cały projekt jest nietransparentny. Włąsnie stow. Św. warmia otrzymało pomyslen rozstrzygniecie NSA w sprawie udostepnienia informacji pubicznej, sprawa Rorum Rozwoju Olsztyna jest w trakcie procesu sądowego. Brak transparentności w projektach PPP jest ich grzechem pierworodnym. Ministerstwo Rozwoju proceduje PPP w/g opracowań rządu PO+PSL. Stoswna instrukcja jak zbudować spalarnię smieci w formule PPP jest na stronach MR. Jeśli nie, chętnie prześlę. rozwiń

Jacek Pachucki, 2017-01-26 00:27:06 odpowiedz

Co za bełkot! ZGOK osiąga dodatni wynik finansowy?! Czyim kosztem? Dotychczas gminy [mieszkańcy] płaciły "na bramie" 200 zł/tonę, a obecnie 300 zł [wzrost o 50 %]. Trzeba dodać, że to dopiero początek bo obojętnie co się stanie i jak nietrafne decyzje będą podjęte to i tak mieszkańcy za ws...zystko zapłacą.W grę wchodzą olbrzymie pieniądze, a jak nie wiadomo o co chodzi to chodzi o pieniądze [ciekawe dla kogo?!]. rozwiń

novi, 2017-01-24 10:55:19 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE