PARTNER PORTALU
  • BGK

W Olsztynie podwyżki wody, ścieków i opłaty za wieczyste użytkowanie

  • pt/pap    31 grudnia 2016 - 10:08
W Olsztynie podwyżki wody, ścieków i opłaty za wieczyste użytkowanie
Wzrost cen za wodę i ścieki spowoduje miesięczny wzrost kosztów utrzymania rodziny w przeliczeniu na osobę o 0,49 zł (fot.fotolia)

• Od 1 stycznia 2017 roku mieszkańcy Olsztyna będą płacić więcej za wodę i odprowadzanie ścieków.
• Wzrosną także opłaty za wieczyste użytkowanie nieruchomości.
Jak podała rzeczniczka Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Olsztynie Anita Chudzińska, Rada Miasta Olsztyna w listopadzie zatwierdziła "Taryfę dla zbiorowego zaopatrzenia w wodę i zbiorowego odprowadzania ścieków". Za 1 m sześc. wody od stycznia 2017 roku mieszkańcy Olsztyna zapłacą 3,99 zł brutto. Oznacza to w porównaniu do 2016 r. wzrost o 13 groszy (3,4 proc.).

O 4 grosze (0,7 proc.) podrożeje odprowadzanie ścieków. Po 1 stycznia 2017 r. mieszkańcy zapłacą za 1 m sześc. ścieków 5,96 zł brutto. W 2017 r. cena za wodościek wzrośnie o 0,17 zł za 1 m sześc., czyli o 1,7 proc., do 9,95 zł brutto.

Jak wyjaśniła Chudzińska planowany wzrost cen za wodę i ścieki spowoduje miesięczny wzrost kosztów utrzymania rodziny w przeliczeniu na osobę o 0,49 zł. Przy tym wyliczeniu brano pod uwagę dane z 2015 roku, w którym jedna osoba na dobę zużywała średnio 96,5 l.

Od kilku do kilkudziesięciu procent wyniosą od 1 stycznia w Olsztynie podwyżki opłat za wieczyste użytkowanie nieruchomości. W niektórych przypadkach może się zdarzyć, że podwyżki sięgną nawet 200 proc. Mieszkańcy Olsztyna otrzymali pod koniec roku decyzje o wzroście stawek za wieczyste użytkowanie nieruchomości.

Jak wyjaśnił Patryk Pulikowski z biura komunikacji i dialogu obywatelskiego Urzędu Miasta w Olsztynie, zmiany stawek wynikają ze wzrostu wartości nieruchomości. Opłaty za wieczyste użytkowanie podlegają aktualizacji nie częściej niż raz na trzy lata, jeżeli wartość tej nieruchomości się zmieni. W związku z tym gmina przygotowała około 2,5 tys. wniosków - podkreślił.

Mieszkańcy przy wysokich podwyżkach mogą rozłożyć opłatę roczną na raty. Od decyzji samorządu o podwyżce, mogą się także odwołać do Samorządowego Kolegium Odwoławczego.

Jak wskazują przepisy, osoby, które znajdują się w trudnej sytuacji finansowej, mogą się ubiegać o bonifikaty. Osobom, których miesięczny dochód na jednego członka gospodarstwa domowego nie przekracza 50 procent przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej, samorząd udziela 50-proc. bonifikaty od opłat rocznych z tytułu wieczystego użytkowania nieruchomości gruntowej wykorzystywanej na cele mieszkaniowe. Bonifikata udzielana jest na wniosek użytkownika wieczystego.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (2)

  • Robert, 2017-01-06 19:21:46

    Olsztyn to miasto zarazy platwormy i kodu i skundlenia spolecznego nie stety co do tych podwyzek by sie odwolac do samorzadowe kolegium odwolawczego to ie ma sensu bo ta instytucja jest stronicza to tj w Olsztynie trzeba miec szfaga by prace dostac Olsztyn to miasto zarazy spolecznej
  • ..., 2017-01-01 19:34:48

    Zanosi się na to, że lista "sukcesów" w Olsztynie będzie się powiększać dzięki kolejnym Misiom... portalsamorzadowy.pl/fundusze-europejskie/zgok-w-olsztynie-kosztowal-157-mln-dzisiaj-musi-placic-zeby-ktos-kupil-od-niego-paliwo,88178.html