PARTNER PORTALU
 • BGK

W Połańcu otwarto "zielony" blok energetyczny

 • PAP    6 czerwca 2013 - 08:48

Blok energetyczny opalany w 100 proc. biomasą oficjalnie otwarto w Połańcu (Świętokrzyskie). Według inwestora to największa tego typu instalacja energetyczna na świecie. To także największe pojedyncze źródło energii ze źródeł odnawialnych w Polsce.
Jak powiedział prezes GDF Suez Energia Polska SA Grzegorz Górski, budowa bloku energetycznego wraz z koniecznymi instalacjami kosztowała 300 mln euro. Jego zdaniem to największy opalany wyłącznie biomasą blok energetyczny na świecie. 80 proc. paliwa stanowią zrębki drzewne, a pozostałe 20 proc. to odpady rolnicze.

Moc wytwórcza bloku energetycznego to 205 MW. "Produkuje 10 proc. ubiegłorocznej produkcji energii ze źródeł odnawialnych" - powiedział PAP Górski. To sprawia, że jest to obecnie największe w Polsce pojedyncze źródło "zielonej" energii.

Blok jest w stanie wyprodukować energię, która wystarczyłaby na zasilenie 600 tys. gospodarstw domowych. To więcej, niż znajduje się w całym województwie świętokrzyskim. Według inwestora, w porównaniu do konwencjonalnych technologii jest w stanie zredukować emisję dwutlenku węgla o 1,2 mln ton w ciągu roku.

Środowa uroczystość była jedynie oficjalną inauguracją pracy bloku energetycznego. Faktycznie rozpoczął on pracę już jesienią ub.r. "Pierwsza energia została wyprodukowana w październiku, kiedy została przeprowadzona synchronizacja z krajowym systemem. W grudniu otrzymaliśmy koncesję prezesa URE na wytwarzanie energii i pozwolenie na użytkowanie od władz lokalnych" - powiedział prezes. Jak zaznaczył, instalacja pracuje już pełną mocą i zgodnie z założonymi wcześniej parametrami.

Elektrownia Połaniec, należąca w 100 proc. do francuskiej grupy GDF Suez, znajduje się w miejscowości Zawada koło Połańca (województwo świętokrzyskie). Jej obecna moc to 1575 MW. Działa na zasadzie współspalania węgla i biomasy i odpowiada za 5 proc. produkcji energii elektrycznej w Polsce. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (3)

 • gosia, 2013-06-07 15:13:39

  kto tam rzadzi ???
 • Jarek, 2013-06-06 22:01:36

  Wpuszczacie ludzi w maliny =bo przy spaleniu bomasy na godzinę (1mln ton/rok) spalona masa wyprodukuje -176268271.71kcal/godz co daje 204 MW czyli sprawność urządzenia 100% -gratuluję . Proszę przesłać mi na maila projekt -zbuduję miniaturkę i wstawę do samochodu. 2 kg pelletu i 100 km przejechane.B...ez zielonego bloku produkujecie rocznie 700 GW a z ZE 1,5 TW to po odjęciu jest 800 GW a piszecie 1200 GW 30% nadwyżki skąd wzięte . Te wyniki wyjdą przy spalaniu węgla wysokoenergetycznego a nie biomasy. zapraszam do dyskusji -bo tego twora tworzyli neptycy , czy inżynierowie energetycy. pozdrawiam fjaro@wp.pl  rozwiń
 • Horror - Połaniec Suez , 2013-06-06 15:39:11

  Marnowanie biomasy na produkcje głownie ciepłą odpadowego, wypuszczanego w powietrze. Nie mówiąc o ilości zanieczyszczeń produkowanych przy transporcie po kilkaset km drewna (z lasów) przeładowanymi cieżarówkami.